Ana SayfaHaberlerTıbbi Sekreterlik Kursunu Nereden Almalıyım?

Tıbbi Sekreterlik Kursunu Nereden Almalıyım?

Tıbbi sekreterlik mesleğine yönelik talep oldukça genişliyor. Buna bağlı olarak ise son zamanlarda MEB veya üniversite onaylı sertifika programları aracılığıyla tıbbi sekreterlik eğitimi veriliyor. Tıbbi sekreterlik mesleğini yerine getirmek isteyenlerin ise sertifikalı program tercih ederken dikkat etmesi gereken kriterler bulunuyor.  

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi En Az 100 Saat Olmalı

Tıbbi sekreterlik programı, üniversite eğitimi dışında sertifikalı programlarla da ilgililere sunuluyor. Tıbbi sekreterlik mesleğini üniversite eğitimi almadan yerine getirmek isteyenlerin, sertifika programlarının ders içeriklerini araştırmaları gerekiyor.

İçeriklerde, Sağlık Meslek Mensupları İş ve Görev Tanımlarına İlişkin Yönetmeliğinde yer alan tıbbi sekreterlik görevlerine uygun konuların yer alması zorunlu tutuluyor. Merdiven altı sertifika tacirlerinin dolandırma yöntemlerine maruz kalmamak için de tıbbi sekreterlik kursunun en az 100 saatlik ders içeriği olmasına dikkat etmek öneriliyor. Ayrıca ders içeriklerinin video ders veya PDF formatında olması da kursiyerlerin dikkat etmesi gereken kriterlerden biri olarak görülüyor.

Uygun Fiyatlı Kurslara Aldanmamak Gerekiyor

Tıbbi sekreterlik mesleğine ve eğitimine yönelik henüz bir yasal düzenlemenin olmaması sertifikalı dolandırıcılık faaliyetlerine de hız kazandırıyor. Tıbbi sekreterlik eğitimi konusunda yanıltıcı ve yanlış bilgi sunan eğitim kurumları, çoğu kez uygun fiyatlı ibaresine yer vererek eğitimi pazarlama yarışına katılıyor. Çoğunlukla web sitesi ve sosyal medya aracılığıyla yürütülen kampanyalarda eğitimin içeriğinden ziyade belgesi öne çıkarılıyor. Oysa tıbbı sekreterlik mesleğine yönelik uygulanabilir bilgiler olmadan sektörde iş bulmak günden güne zorlaşıyor.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölüm mezunlarına ek olarak sertifika sahibi olanların da işe alıma eklenmesiyle iş bulmak artık her zamankinden daha zorlaşmış gözüküyor. Bunun önüne geçmek için ise eğitim kurumları ile beraber kursiyer adaylarının da dikkatli olmaları önem arz ediyor.

Kursiyer adaylarının kurum ve e-devlet geçerliliğine sahip, eğitim ilkelerini benimseyen ve sınav şartını öne çıkaran kurumlara yönelmeleri gerekiyor. Bu doğrultuda kursiyer adaylarının öncelikle eğitim kurumunun geçmişini, eğitiminin ders içeriklerini ve sınav şartlarını gözden geçirerek karar almaları şart oluyor. Önümüzdeki dönem dahilinde herhangi bir mesleki eğitim çalışması öngörülmediği için de kursiyer adaylarının kendi eğitim yollarını kendilerinin sorgulaması gerekecektir.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler