Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTekstil Boyacılığı Kursu Sertifika Programı

Tekstil Boyacılığı Kursu Sertifika Programı

Tekstil Boyacılığı Nedir?

Tekstil boyama, tekstil mamulündeki bileşiklere renk verilmesi işlemidir. Bu işlemlerr iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre yapılır. Tekstil boyacılığı yapacak kişilerin temel tekstil uygulamaları, ön terbiye işlemleri ve boyama maddesi seçimi konularında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Tekstil Boyacılığı Kursu Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tekstil boyacılığı kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tekstil Boyacılığı Kursu Nedir?

Tekstil boyacılığı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tekstil boyacılığı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin tekstil boyama süreçleri ve kullanılan ekipmanlar konusunda bilgilendirilmesi amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tekstil boyacılığı ders içerikleri şöyledir:

 • Temel tekstil uygulamaları
 • Tekstil lifleri
 • Standart laboratuvar çalışması
 • Ön terbiye
 • Boyama
 • Elyaf cinsine göre boyar madde
 • Sentetik ve karışımları

Tekstil Boyacılığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Tekstil boyacılığı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin tekstil boyacılığı sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Tekstil Boyacılığı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tekstil boyacılığı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online tekstil boyacılığı kursu eğitim programına kayıt olabilir. Tekstil boyacılığı hakkında temel bilgilerin paylaşıldığı online sertifika programı yeterli katılımcı olması durumunda açılır.  

Online Tekstil Boyacılığı Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online eğitim ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tekstil Boyacılığı Kursu Kazanımları

Tekstil boyacılığı kursu ile kursiyerlerin tekstil sektöründe boyama alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Doğal ve yapay lif ayrımı nasıl yapılır?
 • Temel tekstil uygulamaları nelerdir?
 • Ön terbiye işlemleri nasıl yapılır?
 • Elyaf tops, iplik ve bitmiş eşyayı boyama için hangi teknolojiler kullanılır?

Tekstil Boyacısı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tekstil boyama elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Tekstil boyama elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Tekstil Boyacılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tekstil sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tekstil Boyacılığı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tekstil boyacılığı sertifikası, bireyin tekstil boyama sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar tekstil sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tekstil Boyacılığı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tekstil boyacılığı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.