Ana SayfaHaberlerMEB, 10.000 Okul Lisedeyiz Projesini Uyguluyor

MEB, 10.000 Okul Lisedeyiz Projesini Uyguluyor

Milli Eğitim Bakanlığı; akademik, duygusal, sosyal ve fiziksek gelişimi destekleyen okul ortamlarının oluşturulması ve okullar arası başarı farklarının azaltılması amacıyla ortaöğretim düzeyinde 10.000 Okul Lisedeyiz Projesi hazırladı.

MEB, Proje için 4 Milyarlık Bütçe Ayırdı

MEB liselerde geçerli olacak şekilde akademik, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi destekleyen okulları oluşturmak, okullar arası başarı farkını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğine yer verme amacıyla Ortaöğretimde 10.000 Okul Lisedeyiz Projesine 4 milyar liralık bütçe ayırdı.

Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri içinde oluşturulan veri takip modülüne giriş yapan okullar, temel ihtiyaçları belirleyecek. İlçe ve il milli eğitim müdürlükleri de ilgili ihtiyaçları kontrol ettikten sonra onaylayabilecekler.

Onarıma ve Donatımı İhtiyacı Olan Her Okul Projeden Yararlanacak

Proje, “fiziksel şartları iyileştirme, yönetici, öğretmen ve veli eğitimleri, akademik başarı desteği, sosyal kültürel ve sportif faaliyetler olmak üzere 4 başlıkta hizmet sunacak. Onarım ve donatım ihtiyacı olan okullar, fiziksel şartları iyileştirme kapsamında projeye başvurabilecekler. Bu doğrultuda okulların tüm ortamlarının temiz ve hijyen kurallarına uygun olması ve okulun çevre bilinciyle yeniden dizayn edilmesi, öğretmenler odasının standartlara uygun dizayn edilmesi ve öğrenci pansiyonlarındaki yaşam alanlarının iyileştirilmesi gibi ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

Yönetici, Öğretmen ve Velilere de Eğitimler Verilecek

Proje kapsamında ayrıca sahadan edinilen verilere ve literatür araştırmalarını doğrultusunda yönetici, öğretmen ve velilere de eğitim verilecek. Yönetici ve öğretmen eğitimleri; Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü ve il milli eğitim müdürlükleri ile iş birliğinde yürütülecek. Mesleki gelişim toplulukları da yönetici-öğretmen hareketliliği ve okul temelli mesleki gelişim programları kapsamında gerekli çalışmaları yapacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-ortaogretimde-10000-okul-lisedeyiz-projesini-hayata-geciriyor/2788652

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler