Overlok Makineci Kursu

Overlok Makineci Kursu Nedir?

Overlok makineciliği kilim, halı, kıyafet, örgü kazak gibi pek çok endüstriyel ürünün kenarlarında oluşan saçaklanmaların ve püsküllenmelerin overlok makinesi vasıtası ile kumaşların veya iplik parçalarının kapatılması işlemi ile düzeltilmesi verilen isimdir. Bu uygulamayı gerçekleştiren kişilere ise overlok makineci veya overlok makinesi elemanı denmektedir.

Overlok Makineci Kursu Nedir?

Tekstil sektörünün oldukça önemli pek çok çalışma kolundan biri olan overlok işleminde çoğunlukla sanayi tipi overlok makineleri kullanılmaktadır. İşletme tipine göre makine boyutu değişiklik gösterebilmektedir. Overlok makinelerin kullanımını öğrenmek için overlok makineci kursuna katılan kursiyerler süreçte; tekstil tipleri ve tekstil yüzeylerini öğrenmektedir.

Overlok Makineci Kursu eğitim programı bu alanda çalışmak ve iş sahibi olmak isteyen ya da mevcut durumunda zaten bu alanda çalışmakta olan bireyleri sektöre hazırlayıcı ve alana ait en güncel bilgileri öğretmek amacıyla nitelikli ve sistematik bir şekilde hazırlanır. 

Overlok Makineci Kursu Sertifika programının içeriği ise ana hatları ile aşağıdaki gibidir.

  • Tekstil Lifleri
  • Tekstil Yüzeyleri
  • İs Sağlığı ve Güvenliği

Kurs bitiminde edinilecek kazanımlar;

  • Tekstil ham maddelerini tespit edebilmesi,
  • Tekstil yüzey özelliklerini tespit edebilmesi,
  • Overlok makinesini kullanabilmesi şeklindedir.

Overlok Makineci Kursu Çalışma Alanları

Sertifika sahibi bireyler aşağıda verilen alanlar başta olmak üzere mesleki yeterliliklerine göre giyim-hazır giyim sektöründe; atölyeler, hazır giyim işletmeleri, Modaevi-Butikler, gibi pek çok alanlarda da çalışabilmektedirler.

Overlok Makineci Kursuna Kimler Katılabilir?

Overlok Makineci kursuna katılmak isteyen kişiler için birtakım şartlar aranmaktadır.

Bu şartlar başlıca;

  • Kursiyer adayının en az ilkokul mezunu olması,
  • Okuma yazma bilmesi,
  • Overlok Makine elemanı olarak yapması gereken görev ve sorumlulukları yerine getirmesine engel olacak hiçbir zihinsel ve bedensel hastalığının bulunmaması,
  • Tehlikeli ve ağır işlerde çalışabilir raporuna sahip olmasıdır.

Online Overlok Makineci Kursu Var Mı?

Her meslek için eğitim gerektiği gibi Overlok Makine elemanı olarak çalışabilmek için de mutlak bir eğitim alınması gerekmektedir. Bu eğitimler özel eğitim kurumlarında ya da ilgili bakanlığa bağlı meslek edindirme kurumlarında alınabilir. Bu kurs için yüz yüze eğitim imkanı bulunduğu gibi online eğitim imkanı da bulunmaktadır. Müfredat ve sınav sistemi iki eğitim türünde de aynı olan Overlok Makineci kursunda seçim tamamen kursiyerin tercihine bırakılabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.