Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeÇelik Üreticisi Kursu Eğitim Programı

Çelik Üreticisi Kursu Eğitim Programı

Çelik Üreticisi Kimdir?

Çelik üreticisi olarak bilinen meslek elemanları, yüksek fırından elde edilen ham demiri ocak aracılığıyla işleyip sıvı çelik üretimini gerçekleştirirler. Meslek elemanları tehlikeli işler kapsamındaki bir işi yerine getirdiklerinden dolayı mutlaka iş sağlığı ve güvenliği önlemi almak zorundalardır. Meslek elemanlarının yaptıkları işlere yönelik bilgi kaynaklarından biri ise çelik üreticisi kursudur. Kurs, genel olarak meslek edindirme kapsamındaki eğitimler arasındadır.

Çelik Üreticisi Kursu Nedir?

Çelik üreticisi kursu, meslek kapsamında yapılan işleri konu alır. Bu bakımdan kurs, tehlikeli işlerde mesleği tanımaya yönelik bir imkân sunar. Çelik üreticisi kursunun açılması ise yeterli kursiyer talebinin olmasına bağlıdır. Yeterli talebin olması durumunda açılan çelik üreticisi kurs programı, sıvı çelik üretimine yönelik bilgiler içerir. Ayrıca kurs sürecinde meslek elemanlarının alması gereken iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tedbir amaçlı bilgiler de yer alır.

Çelik üreticisi kursunun genel dersleri şöyledir:

 • Çelik Üreticisi Görevleri
 • Çelik Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Kükürt Giderme İşlemi
 • Sıvı Çelik Üretim İşlemleri
 • Çelikte Katkı Maddeleri
 • Döküm Potası
 • Sürekli Döküm

Derslerin sona ermesiyle kursiyerlerin bilgi kazanımını ölçmek amacıyla sertifika sınavı uygulanır. Sınav ayrıca bilgi kazanımını belgelemek için sertifika verme amacı da taşır. Yapılan sınav ise genellikle çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Sınav sonucunda belirlenen geçme notu ve üzerinde puan alanlar, katılım belgesi ya da kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanmış olurlar.

Çelik Üreticisi Kursuna Kimler Katılabilir?

Çelik üretimi tehlikeli işlerden biridir. Bundan dolayı da bu mesleği yerine getirecek kişilerin işin icrasına engel olabilecek herhangi bir ruhsal veya bedensel sağlık sorununa sahip olmamaları gerekir. Çelik üreticisi kursuna ise bu alanda mesleki bilgileri öğrenmek isteyenler katılabilirler.

Online Çelik Üreticisi Kursu Var Mı?

Çelik üreticisi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Çelik üretim aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online çelik üreticisi kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online çelik üreticisi eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online çelik üreticisi kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Çelik Üreticisi Kursu Faydalı Mıdır?

Online çelik üreticisi kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerik aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve alınması gereken iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online çelik üreticisi kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Çelik Üreticisi Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla sonlandıranlar;

 • Çelik üreticinin görev ve sorumluluklarını,
 • Çelik üretim aşamasında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini,
 • Desülfürize işlemi yaparak kükürt gidermeyi,
 • Ham demiri işleyip ocakta sıvı çelik üretimini ele almayı,
 • Ergimiş çeliklere katkı maddelerini eklemeyi,
 • Döküm potası hazırlama işlemlerini,
 • Sürekli döküm işlerinin nasıl yerine getirileceğini öğrenmiş olurlar.

Çelik Üreticisi Kurs Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, çelik üretimi işine aşina olunduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Çelik Üreticisi Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan çelik üreticisi kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle Milli Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı sunulan kurs belgeleri, e-devlet üzerinden sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alanlar, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterirler.

Çelik üreticisi olarak döküm fabrikalarında çalışmak ister misiniz? Öyleyse bilgi istek formunu doldurarak kurs programı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.