Ana SayfaHaberlerOrtak Ders Kitapları Onaylandı

Ortak Ders Kitapları Onaylandı

Uluslararası Türk Akademisi üyeleri 5. Bilim Konseyi kapsamında, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da toplandı. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen toplantı da “Ortak Türk Tarihi”, “Ortak Türk Edebiyatı” ve “Ortak Türk Coğrafyası” ders kitaplarının ortaokul müfredatına dahil edilmesine ilişkin protokol imzaladı.

İmzalanan protokol dahilinde, ortak ders kitaplarının içerikleri katılımcı ülkelerin Milli Eğitim Bakanlıklarınca onaylanırken, atılımcı ülkeler bu derslerin öğrenci nezdinde daha fazla yaygınlaştırılması için de çeşitli düzenlemeler yapılması konusunda hem fikir oldu.

Darhan Kıdırali’nin moderatörlüğünde gerçekleşen zirveye; Kazakistan Eğitim Bakanı Ashat Aymaganbetov, Kazakistan Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Sayasat Nurbek, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Kırgızistan Eğitim Bakanı Almazbek Beyşenaliyev, Türkiye’nin Nur Sultan Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin katılım gösterdi. Aynı zamanda üye ve gözlemci ülkelerin büyükelçileri ve büyükelçilik temsilcileri de toplantıya katıldı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/turkiye-azerbaycan-kazakistan-ve-kirgizistan-ortak-ders-kitaplarini-onayladi/2621838

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler