Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuMetal Kaplamacılığı Kursu Sertifika Programı

Metal Kaplamacılığı Kursu Sertifika Programı

Metal Kaplamacılığı Nedir?

Metal kaplama, metal yüzeyinin korozyona karşı koruma sağlamak amacıyla diğer metallerle kaplanması işlemidir. Metal kaplama işlemleri iş sağlığı ve güvenliği önlemleri çerçevesinde eğitim almış ara elemanlar tarafından yapılır.

Metal Kaplamacılığı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde metal kaplamacılığı kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Metal Kaplamacılığı Kursu Nedir?

Metal kaplamacılığı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan metal kaplamacılığı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin metal kaplama süreçleri ve metal kaplamacılığı için kullanılan ekipmanlar konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran metal kaplamacılığı eğitimi ders içerikleri şöyledir:

  • Metal Kaplamada Kullanılan Araç ve Gereçler
  • Metal Kaplama Süreçleri
  • Elektroliz Yöntemi
  • İş Sağlığı ve Güvenliği

Metal Kaplamacılığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Metal kaplamacılığı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin metal kaplamacılığı sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Metal Kaplamacılığı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Metal kaplamacılığı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Yeterli katılımcı olması durumda eğitim online olarak verilir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online metal kaplamacılığı kursu eğitim programına katılabilir.

Online Metal Kaplamacılığı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Metal Kaplamacılığı Kursu Kazanımları

Metal kaplamacılığı kursu ile kursiyerlerin metal sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Metal kaplama işlemi neden yapılır?
  • Metal kaplamada hangi araç gereçler kullanılır?
  • Elektroliz yöntemi metal kaplamada nasıl kullanılır?
  • Metal kaplama işi yapan meslek elemanlarının uymaları gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri nelerdir?

Metal Kaplamacı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Metal kaplamacı olarak çalışabilmek olmak için mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Metal kaplamacıların disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Metal Kaplamacılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için metal kaplamacılığı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler metal kaplamacı sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Metal Kaplamacılığı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Metal kaplamacılığı sertifikası, bireyin metal kaplama sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Metal kaplamacılığı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Metal Kaplamacılığı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı metal kaplamacılığı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.