Ana SayfaKurslarKişisel GelişimÖrgü Kursu Eğitim Programı

Örgü Kursu Eğitim Programı

Örgü Nedir?

El becerileri kapsamında ele alan uğraşlardan biri de örgü örmektir. Örgü kısaca ilmek ve düğümün şişlikler aracılığıyla birbirine bağlanmasıdır. Hobi amaçlı da icra edilen örgü, boş zamanları değerlendirme konusunda öne çıkan el becerilerinden biridir. Kişinin elini atik ve doğru kullanmasını isteyen örgü işi, çeşitli kurslar aracılığıyla da öğrenilir. Genel olarak örgü kursu, temel örgü tekniklerini aktararak kursiyerin hobi amaçlı başladığı örgü işini ilerletebilmesine önayak olur.

Örgü Kursu Nedir?

Örgü kursu, kimi kurs merkezleri tarafından şiş örücülüğü olarak da adlandırılır. Genellikle el becerileri ve meslek edindirme kursları kapsamında eğitim merkezleri tarafından verilir. Açılan örgü kursları, kişinin temel düzey örgü tekniklerinden başlamak üzere şiş örücülüğünde dikkat etmesi gerekenleri aktararak devam eder. Genel olarak bu kurslar, belediyelere bağlı sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir.

Örgü kursunun genel ders içerikleri de şu şekildedir:

 • Örgünün Tarihi
 • Örgü Örmenin Faydaları
 • Örgü Örme Teknikleri
 • Örgüde Kullanılan Malzemeler
 • Örgü Örerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Dikiş Teknikleri

Örgü kursunun dersleri bittikten sonra bilgi kazanımını belgeleyen sertifika sınavı uygulanır. Bununla beraber her kurs merkezi sertifika sınav uygulamasına yer vermez. Kimi kurs merkezi proje kapsamında kursiyerin bilgi kazanımını ölçer ve katılım belgesi sunar.

Örgü Kursuna Kimler Katılabilir?

Örgü kursuna, bu konuda temel seviye el becerisi kazanmak isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte kendi örgü işlerini satmak isteyenler de kurs aracılığıyla gerekli bilgileri öğrenebilirler.

Online Örgü Kursu Var Mı?

Örgü kursu, örgüyü temel düzeyde öğretmeye dayalı bir eğitim programıdır. Bundan dolayı örgü kursu, temel düzey bilgileri vermesi açısından online eğitime uygundur. Yine de online eğitim yoluyla verilecek örgü kursları için yeterli katılımcının olması gerekir. Yeterli katılımcının olması durumunda açılan örgü kursu, video ders veya PDF içerikler aracılığıyla kursiyere bilgi aktarma amacı taşır. Kimi meslek edindirme kurumu tarafından uzaktan verilen örgü eğitimi, katılım belgesi de sunar.

Örgü Kursu Ne İşe Yarar?

Örgü kursu, örgü örme becerisi kazandırmasıyla öne çıkar. Örme işinde uzmanlaşmak ve kendi örgü işlerini pazarlama için de doğru kaynaklardan doğru bilgileri öğrenmek gerekir. Bundan dolayı temel düzey örgü örme tekniklerini aktaran kurslar, mesleki bilgi kazanımı açısından fayda sağlar. Ayrıca el becerilerini geliştirmek ve bir hobi kazanmak amacıyla da örgü kursu başvurulabilecek en verimli kurslar arasındadır.

Örgü Eğitim Programı Kurs Kazanımları

Örgü kursunu başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Örgü örme işinde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Örgü örme tekniklerinin detaylarını,
 • Örgü örme işinde kullanılan malzemeleri,
 • Örgü örme tiplerini,
 • Örgü örmede dikiş tekniklerinin nasıl uygulanacağını öğrenmiş olurlar.

Örgü Katılım Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan örgü katılım belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, giyim teknolojisi kapsamında atölyelerde çalışabilirler.

Örgü Nasıl Öğrenilir?

Örgü örme işlemi, bilgi ve el becerisi gerektiren bir uğraştır. Genellikle örgü örme evin büyükleri tarafından deneyim yoluyla aktarılır. Bununla beraber temel düzey bilgiler sunan örgü kursları da örgü öğrenmenin tercih edilebilecek yollarındandır. Örgü öğrenmenin başlıca unsurlardan biri ise kişinin el becerilerini ve koordinasyonu geliştirmeye açık olmasıdır. Özellikle kurslar aracılığıyla yapılan pratik dersler için kursiyerin bu işi emek vermesi ve ilgi göstermesi gerekir. Ayrıca örgü örmeye ilk defa başlayacak kişilere düz veya ters örgü tipi de önerilir. Diğer el becerisine dayalı işlemlerde olduğu gibi örgü işinde de elin alışması için belli zaman aralığına ihtiyaç vardır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.