Ana SayfaHaberlerMeslek Liseleri, Günde 1 Milyon Ekmek Üretmeyi Hedefliyor!

Meslek Liseleri, Günde 1 Milyon Ekmek Üretmeyi Hedefliyor!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; MEB, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan “Meslek Liselerinden Günlük 50 Bin Ekmek Üretimi Protokolü” törenine katıldı. Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen imza töreninde MEB Bakanı, günlük üretim kapasitesini 250 binden günlük 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini duyurdu.

Meslek Liseleri, Halk Ekmek Üretimine Devam Edecek

Mesleki eğitim okullarının ekmek üretimdeki emek ve çabalarına değinen Bakan Özer şunları söyledi:

“Meslek liselerinde, kısa süre dahilinde 15 ekmek fabrikası kurduk. Günlük üretim kapasitesini 250 bine de çıkarttık, inşallah yıl sonunda 1 milyona da çıkaracağız. Ramazan ayında, meslek liselerimizin melek yüzlü öğrencileri; tüm gariban vatandaşlarla buluştular, evlerinde tamir yaptılar ve pideleri-ekmekleri ücretsiz bir şekilde üreterek evlere teslim ettiler. Yaklaşık 100 bin haneye de ulaşmış oldular. İşte üretirseniz paylaşabileceğiniz şeylerin çeşitliliği de artmaya başlıyor. Üretirseniz ayakta durabiliyorsunuz, diğer toplumlara ve ülkelere farklı şey söyleme idareniz, kapasiteniz artıyor.”

Bakan ayrıca Gaziantep’te tarım alanında da bir çalışma yapacaklarının bilgisini vererek şunları aktardı:

“Önümüzdeki yıllar; iklim değişikliğinin getirmiş olduğu kuraklık, gıda tedarik zincirlerindeki sorunlar, tüm dünyanın Kovid-19 gibi yüzleşme dönemleri olacak. Onun için bugünden önlemleri alıp tarım ile ilgili üretim kapasitemizi ve eğitim kapasitemizi artırmak durumundayız. Bunun için de Tarım ve Orman Bakanlığımızla çok ciddi atılımlar yaptık, iş birliğine girdik. Türkiye’nin her bir yerinde tarım alanında eğitim veren meslek liselerimizi, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte yönetiyoruz. Yalnızca eğitimi yönetmeyeceğiz, bize ait olan arazilerindeki üretim kapasitesini de birlikte şekillendireceğiz.”

Konuşmalar ardından ilgili protokol imzalandı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meslek-liseleri-gunde-1-milyon-ekmek-uretecek/2619103

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler