Ana SayfaHaberlerMEB’den Ölçme Değerlendirme Merkezleri Kapasitesine İlişkin Açıklama

MEB’den Ölçme Değerlendirme Merkezleri Kapasitesine İlişkin Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme Değerlendirme Merkezleri kapasitesini artırmak amacıyla yönetici ve öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim sürecini başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 yılında kurumsallaşma süreçleri tamamlanan Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri için yönetici ve öğretmenler görevlerine başladı.

Ölçme değerlendirme faaliyetleri için iyileştirme ve yeniden tasarlama uygulamalarına yoğunlaşan Bakanlık, Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri üzerinde özellikle duruyor. Bu kapsamda Ölçme ve Değerlendirme Merkezlerindeki yönetici ve öğretmenlerine yönelik hizmet için eğitimler yürütülüyor.

“Kurslar sayesinde insan kaynağı kapasitesi artacak”

Mili Eğitim Bakanı Mahut Özer, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi olarak hizmet vermek üzere açılan kurumların, 81 ilde tahsis edilen binalarda faaliyet gösterdiğini kaydetti ve şöyle dedi: “PISA ve TIMSS gibi izleme araştırmalarını koordine eden ve süreçleri yöneten ölçme değerlendirme merkezleri, yardımcı kaynakların üretilmesinde de önemli katkı sağlıyor. Öğrencilerin eksiklerinin giderilmesi için ücretsiz sunulan destekleme ve yetiştirme kursları için gerçekleştirilecek periyodik ölçme değerlendirme faaliyetleri deÖlçme Değerlendirme Merkezleri tarafından yürütülüyor. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için merkezleri gerekli altyapıya sahip olacak şekilde donattık. Merkezlerde çalışan yönetici ve öğretmenlerin eğitimlerine de özellikle önem veriyoruz.”

İnsan kaynağı kapasitesinin geliştirilmesi için yapılan faaliyetlerde ihtiyaçların gözetildiğini, salgın döneminde de öğretmenlere çevrim içi araçlar kullanılarak eğitimler verildiğini belirten Özer, sözlerine şunları ekledi: “Merkezlerde görevli öğretmenlerin bilgi ve becerilerini artırıp uygulama örnekleri hazırlama yetkinliği kazandırmak için ‘Uygulamalı Ölçme ve Değerlendirme’ ile ‘Bilgisayar Destekli Yayın’ kursları verilecek. Yeni eğitim-öğretim dönemine başlamadan kurslar tamamlanacak. Kurslara, 81 ildeki Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri yönetici ve öğretmenleri katılacak. Bu kursların insan kaynağı kapasitesinin artması için katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz. Ayrıca, katılımcılar aldıkları eğitimleri illerinde bulunan öğretmenlere de aktaracak. Bu sayede daha geniş kitleye ulaşabileceğiz.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakanligi-olcme-degerlendirme-merkezlerinin-kapasitesini-artirmaya-devam-ediyor/2619649

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler