Ana SayfaBlogEmlak Danışmanı Ne İş Yapar?

Emlak Danışmanı Ne İş Yapar?

Emlak danışmanlığı mesleği, son yılların en çok rağbet gören meslekleri arasında. Bunun nedenlerinden biri ise kendini geliştiren bir emlak danışmanının çok yüksek gelirler elde etmesidir. Gayrimenkul danışmanının gelirlerini etkileyen başlıca faktörlerden biri ise hangi işlere el attığıdır. Yazımızda da emlak danışmanı ne iş yapar sorusundan hareketle sektörde yüksek gelirlerin nasıl kazanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Emlak Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Emlak danışmanının en bilinen işi, emlak alım-satım işlerine arabuluculuk yapmasıdır. Yalnız emlak danışmanını tipik emlakçıdan ayıran işler de vardır. Öncelikle emlak danışmanı, alım-satım işini detaylıca ele alır. Yani arabuluculuk görevinden çok daha fazlasını ifade eden işleri yerine getirir. Genel olarak gayrimenkul danışmanlığında aşağıdaki işler söz konusudur:

•   Emlak alıcıları ve satıcıları arasındaki iletişim sürecini yönetir.

•   Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olan gayrimenkulü araştırır.

•  Mülklerin alım-satım  ve kiralama sürecindeki gerekli işlemleri yerine getirir ve resmi prosedürleri uygular.

•  Gayrimenkul yatırım danışmanlığı kapsamında, yatırım için gerekli analizleri yapar, müşteriyi yönlendirir.

•  Alıcı ve satıcının yaşayabileceği iletişim sorunlarına karşı çözüm yolları geliştirir.

•  Emlak portföyünün hazırlıkları ile ilgilenir ve portföye uygun bilgi-veriler bulur.

•   Hizmet verdiği bölgenin potansiyel ve yeni müşterilerine ulaşacak pazarlama-tanıtım çalışmaları hazırlar.

•   Pazarlama-satış işlemleri öncesi ve sonrasında alıcı ve satıcı arasındaki görüşmeleri organize eder.

•  Emlak reklam ve pazarlama işi kapsamında portföyleri satışa çıkarır ve sunar.

Emlak danışmanını, emlakçıdan ayıran noktalardan biri de danışmanın yatırım işlerini de yönetmesidir. Zaten bir emlak danışmanını, yüksek gelirler getiren alan da gayrimenkul yatırım danışmanlığıdır. Emlak danışmanı, gayrimenkul portföyüne eklediği konutları, detaylı bir analizle müşterilere iletir.

 Yatırım danışmanlığında, bireysel ya da kurumsal emlak danışmanlığı hizmeti verilerek müşterinin beklenti ve isteklerine uygun gayrimenkul öne çıkarılır. Gayrimenkul danışmanı, bu süreçte etkin bir rol oynayarak yatırım fırsatlarını, müşteriyle paylaşır.

Danışman, nitelikli bir gayrimenkul portföyünde olması gerekenleri ise bölge araştırması ve analiz yetkinliği sonucunda edinir. Analiz için ekonomi-finans, para piyasası, konut sektörü ve müşteri analizi etkinleştirilir. Yani emlak danışmanı, alım ve satım işlerinin tüm arka planını geniş bir bakış açısıyla yorumlar ve değerlendirir. Buna bağlı olarak da müşteri nezdinde itibar kazanır ve referanslarını genişleterek aranan emlak danışmanı olur.

Emlak danışmanına daha yüksek gelirler getiren bir başka unsur ise danışmanın portföyünü dijitale taşımasıdır. Artık gayrimenkul ile ilgili portföy bilgileri, internet emlakçılığı aracılığıyla müşterilere ulaştığından hem emlak portföyü hem de danışmanın kendi portföyünü oluşturarak sunması mümkündür.

Emlak pazarlaması kavramı da internete ve sosyal medyaya taşınarak daha bütünlükçü bir şekilde kendini gösteriyor. Yüksek gelirler elde etme yolunda da emlakçının yapması gereken, dijitalde emlakların nasıl etkili bir stratejiyle satılması gerektiğini bilmektir. Günümüzde başarılı emlak danışmanları, sosyal medya mecraları aracılığıyla etkin bir pazarlama-reklam adımı uyguluyor ve bir mecraya özel emlak portföyü sunuyor.

Emlak Danışmanı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Emlak danışmanı olmak için izlenen yasal yollar dışında bir de mesleki nitelikleri kapsayan özellikler vardır. Örneğin, çoğunlukla insanlarla meşgul olunan bir meslekte girişken olmak, gerekli ilk niteliklerdendir. Yine gayrimenkul sektörünü sürekli takip etmek, yani araştırmaya hevesli olmak da aranan özelliklerden biridir.

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak için ise meslekte ilerlemenin önünü açan alanlara yönelmek gerekir. Gayrimenkul danışmanı, kendi sektörü ile ilişkili alanlar hakkında geniş bilgiler edinerek müşterinin faydasına olacak bilgiler edinir. Böylece danışman, dikkat çeken bir emlak portföyü hazırlar ve müşteri de kazanmış olur.

Emlak danışmanı olmanın ideal özellikleri dışında bir de resmi olarak yerine getirilmesi gereken adımları vardır. Resmi yollara göre de Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliği esas almak gerekir. İlgili yönetmelik, emlak danışmanı mesleğini birtakım şartlara bağlar.

Yönetmeliğe göre emlak danışmanı olmak için yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve emlak danışmanlığı kurs sertifikası belgelerine ihtiyaç vardır. Yine hangi durumlarda danışman adaylarının muaf tutulduğu da yönetmelikte yer alır. Genel olarak ise emlak danışmanı olmak için ilk önce 100 saatlik eğitimi tamamlamak, daha sonra ise mesleki yeterlilik sınavlarına girmek ve son olarak da yekti belgesi başvurusunu tamamlamak gerekir.

Emlak Danışmanı Nerelerde Çalışır?

Emlak danışmanı, emlak ofisine bağlı çalışır. Yine kendi emlak bürosunu açarak da çalışma olanağı vardır. Başarılı bir emlak danışmanı, belli bir zaman sonra kendi bürosunu açacak kadar kâr elde edebilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça dinamik olduğundan, bu alanda çalışmak da diğer mesleklere göre daha avantajlıdır.

Emlak danışmanı, tecrübe edinme yolunda emlak ofislerinde veya kurumsal emlak danışmanlığı hizmeti veren şirketlerde çalışabilir. Ayrıca yine kendi emlak yatırım danışmanlığı ofisini de açabilir. Böylece daha fazla kâr elde etmenin yolunu açar ve daha spesifik bir kitleye hitap edebilir.

Emlak danışmanı ve emlakçı ne iş yapar sorusunu yanıtladık ve ardından meslekte hangi işlerin daha fazla gelir gerektiğinden bahsettik. Eğer emlak danışmanlığı mesleğiyle ilgili bir hedefiniz varsa mutlaka bu alanda geniş ölçekli işlere göz atmaya çalışın ve mesleki gelişime açık olun.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.