Ana SayfaHaberlerMeslek Eğitim Merkezleri Geleceğin Ustalarını Yetiştiriyor

Meslek Eğitim Merkezleri Geleceğin Ustalarını Yetiştiriyor

Türkiye’deki istihdam oranını artırmak ve nitelikli iş gücü yetiştirme amacını taşıyan mesleki eğitim merkezleri, on ayda rekor başvuru sayısına ulaştı. Mesleki eğitim merkezlerine yalnızca on ay içinde 159 binden 910 bine çıkan kurs başvurusu yapıldı.

Mesleki Eğitim Merkezleri Kursiyerlere İş Olanağı Yaratıyor

Yaş sınırı olmadan meslek sahibi olmak isteyenlere kapılarını açan mesleki eğitim merkezleri birtakım şartların karşılanması istiyor. Buna göre en az ortaokul mezunu olanlar, 3 yıl çıralık ve 1 yıl da kalfalık eğitimleri alıyorlar. Aldıkları eğitim ile beraber asgari ücretin üçte biri oranında da ücret almaya hak kazanıyorlar. Mesleki eğitim merkezi çıraklık eğitimi alanlar, 1.658 TL, kalfalık eğitimi alanlar ise 2.763 TL ücret alabiliyorlar. Ayrıca olası iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortaları da işlemiş oluyor. Mesleki eğitim merkezleri öğrencileri eğitimlerini başarıyla tamamlamaları durumunda da iş yeri açma belgesi almaya yetkilendiriliyorlar.

Hedef 1 Milyon Katılımcı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak sunulan mesleki eğitim merkezleri, 33 alan ve 181 farklı dalda eğitim olanağı sunuyor. Katılımcılar fark derslerini vermeleri durumunda mesleki lisesi diploması alabiliyorlar. Eğitimi tamamlayan mezunların istihdama katkı oranları ise yüzde 88 olarak açıklandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan MEB Bakanı Mahmut Özer de Türkiye’nin mesleki alanda ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü, bakanlık olarak çok yönlü çalışmalarla gerçekleştirdikleri duyurdu. MEB Bakanı Özer değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

“Mesleki eğitim merkezlerimizi güçlendirmek ve iş gücü piyasamızın ihtiyaç duyduğu çırak, kalfa ve usta ihtiyacını karşılayabilmek için 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda 25 Aralık 2021 tarihinde çok önemli bir değişiklik yaptık. Bu değişiklikle ilk kez mesleki eğitim merkezleri hem işveren için hem de mesleki eğitim merkezine gidecek olan gençlerimiz için çok cazip bir mekanizmaya sahip oldu. Bu atmış olduğumuz adımın, yeni düzenlemenin sahaya ne kadar hızlı bir şekilde yayıldığını görmekten gerçekten büyük mutluluk duyuyoruz. Cumhurbaşkanımız 2022 yılı sonu itibarıyla mesleki eğitim merkezlerindeki çırak-kalfa sayısının 1 milyona ulaştırılması hedefini koymuştu. Allah’a şükür, şu ana kadar atılan tüm adımlar bu konuda çok hızlı mesafe almamızı sağladı ve ben inanıyorum ki 2022’nin sonunda 1 milyon hedefine ulaşmakla kalmayacağız, bu hedefin de çok daha ötesine geçeceğiz.”

MEB kapsamındaki mesleki eğitim merkezlerinin, ilerleyen zamanlarda farklı projelerle de geliştirilmesi öngörülüyor.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/gelecegin-ustalari-mesleki-egitim-merkezlerinde-yetisiyor/haber/27969/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler