Ana SayfaHaberlerMEB Evde Eğitim Alacak Öğrenciler İçin Düzenleme Yaptı

MEB Evde Eğitim Alacak Öğrenciler İçin Düzenleme Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) evde eğitim hizmeti alacak öğrencilerin “durum bildirir sağlık kurulu raporları” alırken zorluk yaşamalarını önleyecek bir düzenleme yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığınca, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sağlık problemi nedeniyle evde eğitim hizmetinden yararlanacak öğrencilerin işlemlerini kolaylaştıracak düzenlemeye eklendi.

Yürürlüğe giren madde kapsamında “en az birisi ilgili daldan olmak üzere üç uzman tabip tarafından” düzenlenmiş sağlık kurulu raporu yerine sağlık kurulu raporu evde eğitim hizmeti almak için yeterli olacak.

Fizyoterapistler özel eğitim değerlendirme kurulu üyesi olabilecek

“Fizyoterapist” tanımının eklendiği yeni düzenlemede, fizyoterapistlerin özel eğitim değerlendirme kurulu üyesi olabilmesini sağlayan hüküm getirildi.

Okulöncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan kayıt yaşı ile ilgili hükümlerle uyumluluk için özel eğitim öğrencilerinin kayıt yaşı ile ilgili maddede de düzenleme yapıldı. Buna göre, özel eğitim öğrencilerinin kayıtlarının yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69, 70 ve 71 aylık olanların velisinin yazılı talebiyle; 71 ayını tamamlamış, 79 aydan gün almamış olanların velisinin yazılı talebi ve “özel eğitim değerlendirme kurulu raporu” ile ilkokula başlamaya hazır olmadığı değerlendirilirse okul öncesi eğitime 1 yıl daha devam etmeleri sağlanacak.

e-Okul Sistemi üzerinden ilkokula kaydı yapılan ve okul öncesi eğitim süresi uzatılan çocuklar, il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararına göre okul öncesi eğitim kurumunda eğitim görmeye devam edecekler.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-evde-egitim-alacak-ogrencilerin-islemlerini-kolaylastiracak-duzenleme-yapti/2720205

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler