Ana SayfaHaberlerMEB ile ASO’dan Meslek Liselerinin Geliştirilmesi İçin İş Birliği

MEB ile ASO’dan Meslek Liselerinin Geliştirilmesi İçin İş Birliği

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Ankara Sanayi Odası (ASO) mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için iş birliğine imza attı.

ASO’da, MEB Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü İmza Töreni gerçekleştirildi. Özer, “Başarılı öğrencileri meslek liseleri ile buluşturmak için süreci başlattık. Meslek liseleri üretim yapmaya başladı. Mesleki eğitim verdiğimiz tüm alanlarda uygulamalı üretimle eğitimi teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü töreni ASO’nun konferans salonunda yapıldı. Törende konuşma yapan Özer, eğitimin tüm kademelerinde eğitime kolay erişilebilen bir dönem yaşandığını belirtti.

Özer, öğretmenlerin mesleki gelişimine önem verdiklerini ve 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eğitim yatırımlarını taçlandırdığını söyledi. Özer, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün uzman ve başöğretmenlik eğitimleri başladı. Kanun, yönetmelik ve yönergeler çıktı. Öğretmen Bilişim Ağı içerisinde uzman öğretmenler için 180 saatlik, başöğretmenlik ile ilgili 240 saatlik eğitim veriliyor. Bunlar büyük işler. Erişimle ilgili sorun olmaması gerekir. Yaklaşık 600 binin üzerinde öğretmenimiz erişime başladı.”

Eğitim sisteminde öğretmenlerin yüzde 60’ının sürece dahil olduğunu vurgulayan Özer, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavında başarılı olan öğretmenlerin ciddi bir eğitimden geçmiş olacaklarını ve özlük haklarında iyileşme olacağını kaydetti.

“Mesleki eğitimde 28 Şubat’ın etkileri atlatıldı”

“Mesleki eğitimde 28 Şubat’ın etkileri atlatıldı”

Bakanlık olarak mesleki eğitim, okul öncesi eğitime erişim ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin sürekli desteklenmesi olmak üzere üç konuya öncelik verildiğini belirten Özer, okullaşma oranına ilişkin hedeflerden de bahsetti. Millî Eğitim Bakanlığının, sektörün temsilcileriyle iş birliği yaptığını, sanayicinin deneyimini meslek liselerine aktarmasını istediklerini vurgulayan Özer, sözlerine şöyle devam etti:

İsteğimiz mesleki eğitim sürecini birlikte yönetip insan kaynağını birlikte yetiştirebilmek. Bunun sonucunu gördük. İlk adımı Savunma Sanayii Başkanlığımızla atık. SELSAN Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenciler gelmeye başladı. Başarılı öğrenciler meslek liselerini tercih etmeye başladı. Böylece 28 Şubat sürecini tersine döndürmüş olduk. Akademik olarak başarılı öğrencileri meslek liseleriyle buluşturmaya başladık. Meslek liselerinde üretim süreci başladı. Asıl amacımız üretim değil, mesleki eğitim alanlarında üretimle eğitimi teşvik etmek. Her alanda üretimi hedeflemiş olsaydık mesleki eğitim merkezlerindeki üretimi iptal etmezdik.

Kovid-19 salgını sürecinin, beşerî sermaye kadar üretimin de önemli olduğunu ve paranın satın alamayacağı şeyler olduğunu dile getiren Özer, “Mesleki eğitim, 28 Şubat’ın getirdiği travmalardan kurtuldu, emin adımlarla geleceğe yürümeye devam ediyor” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Bakan Özer ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir, iş birliği protokolüne imza attı. Programa, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra sektör temsilcileri de katıldı.

“Okul sanayi iş birliğini geliştirecek yeni bir yapılanma sürecindeyiz”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Bakan Özer’in mesleki eğitimde büyük çaba göstererek gidişatı tersine çevirdiğini aktardı ve mesleki eğitime yeni bir kan aşılandığını söyledi. Bu hızla ülkedeki mesleki eğitimin cazibesini kazanacağına inandığını bildiren Özdebir, artık başarılı öğrencilerin meslek liselerine kayıt yaptırdığını ve bunun son derece önemli olduğunu anlattı.

Özdebir, ASO’nun meslek liselerinde beceri testi yaparak öğrencileri yönlendirdiklerini belirtti ve bu testin yapılmasını önerdi. Gençlerin mutsuz yetişmesinin önlenmesi gerektiğini ifade eden Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Gençlerin mutsuz olmasını önlemek açısından, insanların kabiliyete göre beceri sahibi yapılması önemlidir. Bu amaçla çıkılan bu yolculukta bakanlığımızda okul sanayi iş birliğini daha çok geliştirecek, kol kola çalışmayı sağlayacak yeni bir yapılanma yapıyoruz. Bu sayede ASO’nun meslek komitelerindenAnkara’daki meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerine görevlendirme yapacağız. Böylece sanayinin istihdam açığı kapatılacak. Üretim yapacak gençleri yetiştirmek için yaptığımız protokol kapsamında sanayicilerimizin usta öğreticileri göndermeleri, öğrencilerin staj yapmaları, öğrencilere burs desteğinde bulunulması ve öğrencilerin iş yerlerinde istihdam edilmesi, atölye ve laboratuvar eksiklerinin giderilmesi gibi önemli adımlar atılacak.”

Çalışanlar deneyimlerini aktaracak

Törenin ardından Bakan Özer ile ASO Başkanı Özdebir tarafından imzalanan protokol çerçevesinde, okullar ile meslek komiteleri eşleştirildi. Meslek komiteleri ile eşleştirilen okullar Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamına alınacak. ​

Okullardaki laboratuvar ve atölyelerinin donanım ve teknolojik altyapısı güncellenip sektörle uyumlu olması sağlanacak. Belirlenen öğrencilere burs verilip staj yapmaları sağlanacak. Okul ve üye firma çalışanlarının deneyimlerini paylaşabilmelerini sağlayacak etkinlikler düzenlenecek. Alan dersleri arasında uygun bulunanlar, ASO tarafından belirlenen öğretmen veya usta eğitici tarafından verilecek. Öğretmen ve yöneticilere yönelik hizmet içi eğitim, kurs ve seminer gibi faaliyetler düzenlenecek.

Kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması için okula devam problemi yaşayan öğrencileri teşvik edici çalışmalar yapılacak. Okullarda döner sermaye kapsamında üretilen ürünlerin tanıtımına destek sağlanacak. Kariyer günü, yarışma, rehberlik gibi mesleki ve teknik eğitime yönelik etkinlikler düzenlenecek. Öğrencilerin yeteneklerinin ve ilgi alanlarının belirlenmesi için çalışmalar gerçekleştirilecek.

Protokol sayesinde öğrenciler sektörde istihdam edilecek

Bakanlık ile ASO arasında imzalanan protokol ile öğrencilerin, mesleki becerilerini gerçek üretim ortamlarında deneyimlemesine imkân sağlanarak, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda meslek komiteleri ile eşleştirilen okullar, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamına alınacak. Söz konusu okullar yeni teknolojilere uygun donatılacak. Öğretmenlere uygulamalı eğitim verilecek. Öğrencilere, işletmelerde teknik eğitim ve staj imkânı sağlanacak ve sektörde istihdam imkânı verilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-ile-aso-meslek-liselerinin-gelistirilmesi-icin-is-birligine-imza-atti/2639385

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler