Marangozluk Kursu Sertifika Programı

Marangozluk Nedir?

Marangozluk bir zanaat alanıdır. Ağaçları işleyerek eşyalar üreten kişiler marangoz olarak adlandırılır. Mobilya, kapı, ev eşyası gibi ürünlerin imalatında marangozların bilgisinden ve yeteneğinden yararlanılır. Marangozların mesleki konuların yanı sıra iş güvenliği hakkında bilgileri de mesleği icra etmeleri için önem taşır.

Marangozluk Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde marangozluk eğitimi süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Marangozluk Kursu Nedir?

Marangozluk kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan marangozluk eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin marangozluk mesleğin kapsamını ve uygulanışını öğrenmeleri amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak marangozluk eğitimi veren kurs programında şu konular hakkında genel bilgiler aktarılır:

 • Marangozlukta Kullanılan Malzemeler ve İmalat ve Montaj Makineleri
 • Marangozlukta İmalat ve Montaj
 • Marangoz Kalıp ve İskele
 • Marangozlukta İş Sağlığı ve Güvenliği

Marangozluk Kursuna Kimler Katılabilir?

Marangozluk kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin marangozluk kursu sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir. Marangozluk eğitiminin katılımcı profili şöyledir:

 • Marangozluğa giriş hakkında bilgi edinmek isteyenler
 • Yeni meslek edinmek isteyenler

Online Marangozluk Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Marangozluk kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online marangozluk eğitimi alabilir.

Online Marangozluk Kursu Faydalı Mıdır?

Online marangozluk kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Marangozluk Kursu Kazanımları

Marangozluk kursu sayesinde özellikle de şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Marangozlukta kullanılan makine ve aletler nelerdir?
 • Delik delme makineleri nasıl kullanılır?
 • Marangozluktaki temel işlemler nedir?
 • İmalat ve montaj aşamasında nelere dikkat etmek gerekir?
 • Marangozlukta işçi sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?

Marangoz İş Olanakları

Marangozluk kursu ahşap teknolojisinin kullanıldığı iş yerlerinde çalışabilmeleri mümkün olur. Sertifika alarak marangoz unvanıyla çalışılabilecek yerler marangoz atölyesi ile sınırlı değildir. Marangozlar aynı zamanda;

 • Ahşap imalat ve doğrama işletmelerinde,
 • Marangozluk işi yapan fabrika ve işletmelerde çalışabilirler.

Marangoz Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Marangozculuk yapabilmek için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Marangozların disiplinli, sorumluluk sahibi olmaları önemlidir. El becerisinin olması ve el göz koordinasyonunun yüksek olması da marangozluk için önem taşır.

Marangozluk Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için marangozluk sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler marangoz sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Marangozluk Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Marangozluk sertifikası, bireyin marangozluk yapabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Marangozluk sertifikası olanlar ahşap iskeleti imalatı yapılan işletmelerde marangozluk atölyelerinde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Marangozluk Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı marangozluk sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.