Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Kursuİlaç Üretimi Kursu Sertifika Programı

İlaç Üretimi Kursu Sertifika Programı

İlaç Üretimi Nedir?

İlaç üretimi, GMP ve TS ISO standartlarına uygunluk gözetilip iş sağlığı ve güvenliği kuralları da baz alınmasıyla gerçekleştirilir. Kimya sektöründe gerçekleştirilen işlemlerde kimya teknolojisi kullanılır. Üretimde çalışacak kişilerin mesleki eğitim almış olmaları zorunludur.

İlaç Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde ilaç üretimi kursu eğitim programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

İlaç Üretimi Kursu Nedir?

İlaç üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan ilaç üretimi eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kimya sektöründe ilaç üretim işleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Eğitim sürecinde temel olarak iş güvenliği kuralları ile GMP ve TS ISO standartları üzerinde durulur. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ilaç üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Depolama
 • Hammadde Tartımı
 • Tablet Baskı Yapımı
 • Film Kaplama
 • Kapsül Dolumu
 • Blisterleme/şişeleme ve Tüp Dolumu İşlemleri
 • İlaç Paketleme, Kutulama, Etiketleme

İlaç Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

İlaç üretimi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online İlaç Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. İlaç üretimi eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve teorik, temel bilgiler aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online İlaç Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

İlaç Üretimi Kursu Kazanımları

İlaç üretimi kurs programıile kursiyerlerin ilaç üretim sürecindeki tüm aşamalara hakim olabilecek bilgi sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • GMP ve TS ISO standartları nedir?
 • İlaç üretimi iş sağlığı ve güvenliği açısından nasıl bir ortamda yapılmalıdır, alınması gereken önlemler nelerdir?
 • Çözelti ve granül hangi aşamalardan geçirilerek hazır hale gelir?
 • İlaç ambalajında kullanılan malzemeler nelerdir?
 • Ambalajlama nasıl yapılır?
 • İlaç üretim prosesi nasıldır?
 • İlaç üretim aşamasında nelere dikkat etmek gerekir?
 • İyi imalat uygulamaları (GMP) ne demektir?
 • Heterojen ve homojen karışım hazırlama teknikleri nelerdir?
 • Numune yoğunluk ve viskozitesi ölçümü nasıl yapılır?

İlaç Üretimi Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. İlaç üretiminde görevli personel olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

İlaç Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için ilaç üretimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

İlaç Üretimi Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. İlaç üretimi sertifikası, bireyin ilaç üretim sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. İlaç üretimi elemanı sertifikası olanlar da kimya teknolojilerinin kullanıldığı ilaç üretimi yapılan işletmelerde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

İlaç Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı ilaç üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.