Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuGazbeton Üretimi Kursu Sertifika Programı

Gazbeton Üretimi Kursu Sertifika Programı

Gazbeton Nedir?

Ytong ismine sahip olan, halk arasında gazbeton olarak adlandırılan malzeme yapı inşaat sektöründe kullanılır. Gazbeton bir duvar örgü malzemesidir. Gazbeton, şu avantajları nedeniyle tercih edilen bir malzemedir:

 • Isı ve ses yalıtımı sağlar.
 • Yoğunluğu düşüktür.
 • Isı iletkenliği düşüktür.

Gazbeton Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde gazbeton üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Gazbeton Üretimi Kursu Nedir?

Gazbeton üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan gazbeton üretimi eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre gazbeton üretimi sürecinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran gazbeton üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Gazbeton Üretimi Hazırlığı
 • Gazbeton Üretimi
 • Gazbeton Üretiminde Kullanılan Malzemeler
 • Gazbeton Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği

Gazbeton Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Gazbeton üretimi sertifika programı, okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitim programıdır. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Gazbeton Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Gazbeton üretimi kurs programı da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Yeterli katılımcı olması durumunda online gazbeton üretimi eğitimi verilir. Online eğitimde teorik bilgiler aktarır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılım sağlayabilir.

Online Gazbeton Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Gazbeton Üretimi Kursu Kazanımları

Gazbeton üretimi kursu ile kursiyerlerin gaz beton üretimi hazırlıklarını yapıp üretim sürecinde aktif olarak görev yapabilecek yeterliliğe sahip olmalarını amaçlar. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Gazbeton ne demek?
 • Gazbeton hangi sektörde kullanılır?
 • Gazbeton kullanmanın avantajları nelerdir?
 • Gazbetonu diğer beton ve duvar örgü malzemelerinden ayıran özellikleri nelerdir?
 • Gazbeton üretim prosesi nasıldır?
 • Gazbeton üretimi öncesinde yapılması gereken işlemler nelerdir?
 • İş sağlığı ve güvenliği bakımından gazbeton üretiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gazbeton Üretimi Elmanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Gazbeton üretimi aşamasında görev alan meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Gazbeton Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için gazbeton üretimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Gazbeton Üretimi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Gazbeton üretim elemanı sertifikası olarak da adlandırılan sertifika, bireyin gazbeton üretim sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Gazbeton Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı gazbeton üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.