Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuHelezon Yay Dizgi Elemanı Kursu Sertifika Programı

Helezon Yay Dizgi Elemanı Kursu Sertifika Programı

Helezon Yay Dizgi Elemanı Kimdir?

Helezon yay dizgi, dizgi ve spiralleme işlemleri yapılan bir makinedir. Makine kullanımı ve bakımı meslek kodu 7522.31 olarak belirlenmiş olan çalışanların görevidir. Helezon yay dizgi elemanının görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Helezon yay dizgi makinesinin kullanıma hazır olmasını sağlamak,
 • Yay dizgi makinesini, sarma makinesini ve torbalı yay makinesini kullanmak,
 • Karkas çerçeveleme yapmak,
 • Helezon yay dizgi hattı makinelerinin bakımını yapmak,
 • Dizgi ve spiralleme yapmak,
 • Makine ayarı ve kalıp değişimi yapmak.

Helezon Yay Dizgi Elemanı Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde helezon yay dizgi elemanı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Helezon Yay Dizgi Elemanı Kursu Nedir?

Helezon yay dizgi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen sertifikalı eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan yay dizi elemanı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin helezon yay dizgi hattındaki makineleri kullanımı konusunda bilgilendirilmesi amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran helezon yay dizgi elemanı kursu ders içerikleri şöyledir:

Yay Dizgi Hattında Kullanılan Makineler

 • Yay Dizgi Makinesi
 • Torbalı Yay Makinesi
 • Karkas Çerçeveleme
 • Sarma Makinesi

Bakım ve Kontrol

İş Sağlığı ve Güvenliği

Helezon Yay Dizgi Elemanı Kursuna Kimler Katılabilir?

Helezon yay dizgi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin helezon yay dizgi elemanı kursuna katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Helezon Yay Dizgi Elemanı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Helezon yay dizgi elemanı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Kurs yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes eğitim programına katılabilir.

Online Helezon Yay Dizgi Elemanı Kursu Faydalı Mıdır?

Online helezon yay dizgi kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Helezon Yay Dizgi Elemanı Kursu Kazanımları

Helezon yay dizgi elemanı kurs programı ile kursiyerlerin makine teknolojisini kullanarak dizgi ve spiralleme işlemlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olması amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Yay dizgi makinesi, sarma makinesi ve torbalı yay makinesi nasıl kullanılır?
 • Karkas çerçeveleme nasıl yapılır?
 • Yay dizgi hattında hangi ekipmanlar kullanılır?
 • Yaz dizgi makinelerinin bakımı ve kontrolü nasıl yapılır?

Helezon Yay Dizgi Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Helezon yay dizgi elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Helezon yay dizgi elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Helezon Yay Dizgi Elemanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için helezon yay dizgi elemanı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Helezon Yay Dizgi Elemanı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Helezon yay dizgi elemanı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Helezon Yay Dizgi Elemanı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı helezon yay dizgi elemanı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.