Ana SayfaHaberler"Eğitimde Fark Yaratan Öğretmenler" Başkent'te Ağırlanacak

“Eğitimde Fark Yaratan Öğretmenler” Başkent’te Ağırlanacak

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Ankara’da ağırlanacak, eğitimde öncü öğretmenler arasında, başarılı çalışmalara imza atmış isimler de bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından koordine edilerek hazırlanan Öğretmenler Günü etkinlikleri, tüm illerden seçilen ve mesleğinde öne çıkan resmi ve özel kurum öğretmenlerinin katılımıyla bugün itibarıyla Ankara’da başlayacak.

Ankara’ya davet edilen öğretmenler, öğrencilerinin öğrenme süreçlerine katkıları ve eğitim hayatındaki öncü rolleriyle dikkat çeken isimlerden oluşuyor. Batman’daki bir okulda beden eğitimi öğretmenliği yapan Ekrem İnci, bu isimlerden biri. İnci, öğrencilerinin ferdi ve takım sporlarında ulusal ve uluslararası birçok alanda derece almalarını sağlayan spor eğitimleri verdi.

Ekrem İnci’nin öğrencileri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve tek spor proje okulu olan Veysel Karani Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne atandı. Öğrenciler; güreşte dünya birinciliği, judoda dünya dördüncülüğü, badmintonda dünya sekizinciliği, oryantiringde, atletizm ve judoda Türkiye birincilikleri kazandı. Oryantringde Yılın Fair Play Ödülü de alan öğrenciler, farklı branşlarda 596 kupa ve madalya kazandı.

Milyon avroluk proje

Sivas’ta elektrik öğretmenliği yapan Adem Kaplan, 34 yıllık öğretmenlik hayatında meslek lisesi öğrencilerine yönelik çalışmalar yürüttü. Kaplan’ın hazırladığı projeler Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansından hibe alma hakkı kazandı. Bütçesi 1 milyon avroyu aşan bu projelerden verilen hibeler sayesinde Adem Kaplan’ın öğretmenlik yaptığı okula laboratuvarlar kazandırdı.

Adem öğretmen, AB hibe projesi ile Sivas’ta bir Sanal Gerçeklik (VR) laboratuvarının kurulmasına da destek verdi. Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) uluslararası jürisi tarafından yapılan değerlendirme kapsamında 50 ülkeden gelen 800’ü aşkın başvuru arasından “2022 Yenilikçi Öğretme-Öğrenme Ödülleri” için finalist oldu.

Final törenine ve Metaverse Eğitim Kampı’na davet alan Adem öğretmenin, NEET (Ne Eğitimde Ne İstihdamda) teklif çağrısında toplam bütçesi 740 bin Avro olan iki AB hibe projesi onaylandı. Adem öğretmen, projesi ile meslektaşlarının yurt dışına çıkmasına ve iyi uygulama örneklerinin ülkeye aktarılmasına öncülük etti.

TEKNOFEST danışmanlıklarında önderlik

Almanca öğretmeni Cansel Akel, 2012 ve 2015 arasında yazdığı eTwinning projelerini öğrencileri ile birlikte yürüttü. Cansel öğretmen, 2013-2015 yılında İsveç, Danimarka, Hollanda, Polonya, Portekiz, Letonya, Romanya, İtalya, Macaristan ve Türkiye’den okulların ortak olduğu “Youth Without Borders” isimli uluslararası Comenius projesine öğrencileriyle dahil oldu.

Akel’in danışmanlığını yaptığı projeler, TÜBİTAK 2204-A lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında bölge birincisi, ikincisi, üçüncüsü ve Türkiye dördüncüsü oldu.

“Yerel Alanda Kırsal Kalkınma” isimli projesi kapsamında ilk kez köy ürünleri festivali düzenleyen Cansel öğretmen, buradaki 11 kadının ürünlerini satabilmelerine yönelik “Yöresel Gıda Hazırlama” kursunun açılmasına öncülük etti. Proje sayesinde kadınlar, ürünlerini birinci elden satmayı öğrendi ve yurt dışına ihracat yapmaya başladı.

TEKNOFEST’te akıllı ulaşım alanında yaptığı projeyle de adından söz ettiren Cansel öğretmenin aynı yarışmadaki tarım teknolojilerine ilişkin projesi bu yıl ikinci seçildi. Cansel öğretmenin proje için birlikte çalıştığı öğrenciler, TEKNOFEST ve TÜBİTAK dereceleri ile çeşitli burslar elde etti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/egitimde-fark-yaratan-ogretmenler-baskentte-agirlanacak/2745844

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler