Ana SayfaBlogBal Arılarının Özellikleri Nelerdir?

Bal Arılarının Özellikleri Nelerdir?

Biz insanlar, hayvanlar arasında en çok merak edilen canlılardan biri olan arılar hakkında yeni bilgiler öğrenmeye bayılıyoruz. Çünkü bal üretimi, koloni oluşturma ve genel olarak arı bireyleri, bize göre ilginç süreçler eşliğinde ortaya çıkıyor. Arıların özellikleri ise hem arıcıların hem de arılara dair bilgi edinmek isteyenlerin merak ettiği konu başlıklarından biri oluyor. Özellikle arı yetiştiriciliğinde koloni yönetimi için bal arılarının özelliklerini ve ilgili süreçlerini bilmek önem kazanıyor. Peki bal arılarının özellikleri nelerdir, koloniyi oluşturan arılar ne iş yaparlar?

Bal Arılarının Genel Özellikleri

Bal arıları, arı kolonisini oluşturarak kendi aile bireylerini meydana getirirler. Esasen bal üretimi ile ilgilenen arılar, birbirinden farklı görevleri de ihmal etmezler. Arıların pek çok türü olmasına rağmen aralarında en bilineni Apis Mellifera olan, bal arısıdır. Bal arısı türü, koloni oluşturarak petek üzerinde bir yaşam sürer. Koloni oluşturarak bir aile kurmasından ötürü bal arılarının sosyal böcekler olduğunu söyleyebiliriz. Zaten gelişim ve yaşam evresi açısından da arıların birbirine ihtiyaçları vardır.

Bal Arılarının Genel Özellikleri
 • Ana arı gibi işçi arılar da dişidir.
 • Koloniyi bireylerinden olan erkek arılar, kraliçe arıyla çiftleştikten sonra ölürler.
 • Erkek arıların iğneleri yoktur.
 • İşçi arılar arasında yaşa bağlı olarak oluşan iş bölümü vardır.
 • Bal arılarının günlük su gereksinimi günlük 200 gram olarak bilinir.
 • Ana arı kendi beslenemez. Onu işçi arılardan oluşan bir grup arı, arı sütü ile besler.
 • Ana arı yumurtlama işi dışında hiçbir göreve dahil olmaz.
 • Ana arı salgıladığı feromonların bakıcı arılar tarafından yalanmasıyla tüm koloniye hakim olacak bir koku yayar. Yayılan bu koku, koloninin ana arıya hizmet etmesini sağlar.
 • Koloni ana arısız kaldığında, yayılan feromonun eksikliği fark edilip anasızlık hissi yaşanır ve bu hissin giderilmesi için işçi arılar ana arı yetiştirmeye başlar.
 • Bal arıları dakikada 11 bin 400 kez kanat çırparak bilindik vızıltı sesi çıkarırlar.
 • Arılar, kış aylarında uçmazlar.
 • Arı petekleri altıgen biçimdedir ve yer ile 9-13 derece açı yapacak şekilde uç kısmı yukarı doğru kalkık özelliktedir.
 • Bakıcı işçi arılar, nektar ve poleni kullanarak ana arı, yavru ve ergin arıları beslerler.
 •  İşçi arılar yaşam süreleri boyunca yağ dokularında depoladıkları vitellogenin sayesinde daha uzun bir ömre sahip olurlar. Depolanan vitellogenin, glikolipoprotein yapısındadır ve %7 yağ, %2 şeker ve %91 proteinden oluşur.
 • Bal arılarının yön algıları oldukça gelişmiştir. Haberleşme ve iletişim de çoğu zaman gelişmiş yön algısının kullanılmasıyla gerçekleşir.

Bal arılarını ve koloniyi oluşturan arı bireylerinin karşılaştırmalı özelliklerini incelemek için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

Özelliklerİşçi ArıErkek ArıAna Arı
CinsiyetiDişiErkekDişi
Ağırlığı81-151196-225178-292
Uzunluğu12-15             15-17           18-22
İğne ŞekliTestereYokDüz
GörünüşKısaTombulİnce
Bal mumu BeziVarYokYok
Antent Segmenti121312

Arılar Neden Altıgen Petek Yaparlar?

Pek çok bilim insanını meraklandırıp yeni cevaplar üretmeye teşvik eden altıgen petek, bal arılarının en ilginç yaratma özelliklerindendir. Bilim insanlarının nihai görüşüne göre bu geometrik şeklin tercih edilmesinde, arıların bu şeklin ideal ve verimli bir kullanıma sahip olduğunu bilmesi rol oynuyor. Fakat arılar hangi içgüdü ile bu şeklin verimli olduğunu biliyor, işte bu soru henüz yanıt bulmuş değil.

Arılarda Kaç Göz Vardır?

Arıların özellikleri hakkında en çok merak edilen konulardan biri de arı gözleridir. Bal arı türü, birleşik ve basit göze sahiptir. Tüm bal arılarında 2 bileşik, 3 de basit göz vardır. Arılardaki bileşik gözler, cisimlerin ve genel olarak çevrenin görülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kovanın içi karanlık olsa da arılar birleşik göz sayesinde çevreyi rahatça görürler. Basit gözler ise ışık yoğunluğu algılama ve güneşin yönünü takip etme amacıyla kullanılır.

Bal arılarının özellikleri eşliğinde arıların ilgi çekici dünyalarına yolculuk ettik. Bu bilgiler arıcılığıyla umarız arılar hakkında bilgi birikiminize katkı sunmuşuzdur.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.