Ana SayfaHaberlerEğitimde Bütünleştirme Zirvesi Toplandı!

Eğitimde Bütünleştirme Zirvesi Toplandı!

Millî Eğitim Bakanlığı özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin, normal gelişim gösteren çocuklarla kaynaştırılması ve bütünleştirilmesi yoluyla eğitimlerinin desteklenmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimde Bütünleştirme Zirvesi’ni gerçekleştirdi. Eğitimde Bütünleştirme Zirvesi’nin açılışı, ATO Congresium’da yapıldı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün paydaşı olduğu, Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıya, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, bakanlık yetkilileri, büyük elçilik görevlileri, AB üyesi ülke temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğretmenlerin aralarında bulunduğu çok sayıda yetkili katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasında konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi’nin, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün çalışmalarının oldukça önemli ve büyük bir bölümünü kapsadığını ifade etti.

Ülkemizde kaynaştırma kapsamında okul öncesi dönemden itibaren eğitim hizmetlerinin verildiğini belirten Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, özel gereksinimli öğrencilerin eğitim süreçlerini normal gelişim gösteren akranlarının devam ettiği okullarda kaynaştırma-bütünleştirme yoluyla sürdürmelerini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Numanoğlu, Türkiye genelinde, 2021-2022 eğitim öğretim yılında kaynaştırma-bütünleştirme yoluyla 453 bin 29 eğitim ihtiyacı olan çocuğa eğitim verildiğini bildirdi.

Varın Numanoğlu, ortak eğitim ortamlarında bulunan bütün öğrencileri, aileleri ve eğitimcileri öncelik alarak toplumun bütün katmanlarının bu noktada bilgilenmesi ve bilinçlenmesi için çalışmalar sürdürdüklerini bildirdi. Genel Müdür Numanoğlu aynı zamanda bu alanda Bakanlık olarak ilk defa, bu kadar geniş kapsamlı bir çalışma yürüterek Eğitimde Bütünleştirme Zirvesi’ni düzenlediklerini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler