Ana SayfaBlogİşaret Dili Öğrenme İçin En Etkili 6 Yol

İşaret Dili Öğrenme İçin En Etkili 6 Yol

İşaret dili öğrenmek istiyorum diyorsanız ve öğrenmek için ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsanız doğru sayfadasınız. Sizler için işaret dili öğrenme teknikleri paylaştık ve işaret dili hakkında en çok merak edilen konulara değindik.

Türkiye’de 2,2 milyon kişinin işitme engelli olduğunu biliyor muydunuz? Bu veri aslında şu anlama geliyor: Ülkemizde anlaşılmaya ve sağlıklı iletişim kurmaya ihtiyaç duyan 2,2 milyon insan var. Siz de işitme engellileri anlamak istiyorsanız işaret dili öğrenme için harekete geçmelisiniz.

İşaret Dili Öğrenme Teknikleri

Türkçe işaret dili alfabesi öğrenmek ve işaret diline tam anlamıyla hakim olmak için işaret dili eğitimi almak şarttır. Evde işaret dili öğrenmek tam anlamıyla mümkün olmasa da işaret dili hakkında fikir sahibi olmak ve temel olarak kullanılan hareketlerin anlamlarını öğrenmek mümkündür. İşaret dilinin temelini öğrenmek için alternatif yollar şöyledir:

1.İşaret Dili Kitapları Okuyun

İşaret dili alanında çalışıyorsanız veya işaret diline, kullanılan hareketlere dair fikir edinmek istiyorsanız Türk işaret dili kitabı olarak piyasada bulunan kitaplardan faydalanabilirsiniz.  Özellikle de işaret dili eğitimlerine katılmayı planlıyorsanız öncesinde bu kitapları okumanız öğrenme süresini kolaylaştırmada etkili olabilir. İşaret dili kullanmak isteyenler için yardımcı olabilecek kitaplar şunlardır:

 • Türk İşaret Dili Öğrenci Kitabı – Bahtiyar Makaroğlu, Hasan Dikyuva
 • İşaret Dili Rehberi – Emine Çiçek
 • İşaret Dili – Ahmet Tombul
 • Türk İşaret Dili Çevirisi – A. Zeynep Oral
 • Bebek İşaret Dili – Yusufoff
 • Eğitimde Türk İşaret Dili – Pelin Piştav
 • Bi Dünya İşaret – Kemal Barış Erenbilge

2.İşaret Dili Sözlüğü Edinin

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan işaret dili sözcüğünde 1986 kelime ve deyimin karşılığı verilmiştir. Sözlük, Türk işaret diline kaynaklık eden bir yayındır. Yalnızca bu sözlüğü okumanız temel hareketleri öğrenmeniz için yeterli olmayabilir. İşaret dilinin görsel kaynaklı bir dil olduğunu göz önünde bulundurun ve ayna karşısında çalışın.

3.Video Platformlarından Yararlanın

Evde ileri seviyede işaret dili öğrenmeniz güçtür; fakat basit hareketleri ve işitme engellilerle iletişim kurmayı kolaylaştıran ipuçlarını öğrenmek için video platformlarından yararlanabilirsiniz. İşaret dili tercümanlarının bilgisini paylaştığı videoları tekrar tekrar izleyerek pratik yapmak oldukça faydalı olur.

4.Mobil Uygulamalardan Yararlanın

Mobil uygulamalar pek çok alanda kolaylık sağlar. Bu alanlardan biri de işaret dilidir. Elbette eğitimlerde olduğu gibi tüm detayları bu dili ileri seviyede öğrenmeniz mümkün olmayabilir. Yine de işaret dili oyunları ve eğitim uygulamaları faydalı olur. Hem Android hem de iOS platformlarına uygun mobil uygulamalar bulabilirsiniz.

5.İşitme Engellilerle Etkileşim Halinde Olun

İşitme engellilerin “sesleri görmesini” sağlayan işaret dilini öğrenirken pratik yapmak önemlidir. Bu pratiği bir işitme engelliyle yapmak öğrenilenlerin daha anlaşılmasını ve tercüme yeteneğinin gelişmesini sağlar. İşitme engellilerden en sık kullanılan kelimelerin işaret dili karşılığını öğrenmeniz pekiştirme yapmak açısından önemlidir. Çevrenizde işitme engelli biri yoksa işitme engelliler derneklerini ziyaret ederek onlarla etkileşim halinde olabilirsiniz.

6.İşaret Dili Kursuna Katılıp İşaret Dili Eğitimi Alın

Türk işaret dili öğrenmek için en iyi yol şüphesiz işaret dili eğitimidir. İnternet üzerinde online eğitim veya örgün eğitim şeklinde verilen bu eğitimler temel seviye ve ileri seviye olarak ayrılır. İki seviyede de işaret diline dair tüm detaylar kapsamlı şekilde ele alınır. Eğitim sürecinin sonunda işaret dili alfabesi öğrenmek mümkün olur.

Eğitimde temel kavramları öğrenen kişiler aldıkları sertifika sayesinde tercümanlık yapma fırsatı da yakalamış olur. İşaret dili öğrenmeyi isteyen herkesin katılabileceği eğitimlerde üzerinde durulan konu başlıkları eğitim seviyesine göre değişmekle birlikte genel olarak cümle yapısından kullanım alanına göre işaretler öğretilir.

İşaret Dili Hakkında En Çok Merak Edilenler

İşaret Dili Nedir?       

İşaret dili, işitme engellilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan görsel kanallı bir dildir. El hareketleri ve yüz hareketlerine dayanan işaret dili engelliler için günlük hayatta büyük kolaylık sağlar. Kelime haznesi zengin olan işaret dilinde aynı işaretin farklı anlamları olabilir. Türkçe ile söz dizimi bakımından farklılık gösteren işaret dilinde sıfatlar isimlerden sonra gelir.

İşaret Dili Öğrenme Ne İşe Yarar?

İşitme engellilerin asıl engeli anlaşılmamaktır. İşaret dili öğrenmekle sağlayacağınız en büyük aavantaj işitme engellilerle kolaylıkla iletişim kurarak onları anlayabilmektir ki bu manevi olarak güçlü hissettirir. İşaret dilini öğrenmenin başka bir avantajı da işaret dili tercümanı olarak çalışabilmektir.

İşaret dili tercümanları, çeşitli organizasyonlarda, kamu hastanelerinde, adliyelerde çalışma fırsatına sahip olur; fakat bunun için işaret dili sertifikası gerekir. İşaret dilini tercümanlık yapabilecek düzeyde öğrenmek ve sertifikaya sahip olmak için tek yol eğitim almaktır. Özellikle de şu kişiler için işaret dili öğrenmek oldukça faydalı olur:

 • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar
 • Eğitim kurumlarında çalışanlar
 • Sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda çalışanlar
 • Banka, market, restoran ve kargo şirketlerinde çalışanlar
İşaret Dili Evrensel Midir?

İşaret dili öğrenmeye heveslenen kişilerin işaret dili her ülkede farklı mı şeklindeki sorusunu işaret dilinin evrensel olmadığını vurgulayarak yanıtlayabiliriz. İşaret dili evrensel bir dil değildir. Çünkü kültürün bir yansımasıdır. Öyle ki Belçika ve İspanya gibi birden fazla işaret dili bulunan ülkeler vardır. Yalnız altını çizmeliyiz ki işaret dilleri benzerlik gösterir. Türkçe işaret dili bilen kişi başka ülkedeki işitme engellilerle iletişim kurmada çok da güçlük çekmeyecektir.

İşaret Dili Zor Mu?

İşaret dili öğrenme konusunda hevesliyseniz elbette zorluğundan endişe edebilirsiniz. İşaret dili dahil olmak üzere herhangi bir şeyi öğrenmenin ne kadar zor olduğu kişiden kişiye değişir. İşaret dili, seviyesi olan bir dildir ve bu seviyeye göre emek harcanarak öğrenilir. Temel seviye işaret dili eğitimi 1-2 hafta sürerken; ileri seviye işaret dili eğitimi 3-5 aya kadar uzayabilir. Yani, öğrenme sürecinizi ve işaret dilinin zor olup olmadığını belirleyecek olan hangi seviyede olduğunuzdur.

Özetle;

İşaret dili evde nasıl öğrenilir öğrenmeye ihtiyaç duyanlar için işaret dili öğrenme teknikleri paylaştık ve işaret dili ile ilgili merak edilenlere değindik. İşitme engellilerle iletişim kurmak üzere işaret dili bilmek için çabalamak şüphesiz manevi haz da verecektir. Eğer işaret dilini işaret dili tercümanlığı yapabilmek için öğrenmek istiyorsanız işaret dili eğitimi almanızı öneririz. Bu eğitimler işaret dili nasıl öğrenilir sorusuna yanıt niteliğindedir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.