Ana SayfaHaberlerAfgan-Türk Maarif Okulları, Yeni Dönem Öğrencilerini İçin Sınav Düzenledi

Afgan-Türk Maarif Okulları, Yeni Dönem Öğrencilerini İçin Sınav Düzenledi

Afganistan’da uluslararası standartlarda eğitim veren okulları ve merkezleriyle faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Afgan-Türk Maarif Okulları, yeni eğitim-öğretim dönemindeki öğrencilerini seçmek amacıyla “Maarife Giriş Sınavı” (MAGİS) düzenledi.

Ağırlıklı Afganistan’ın kuzey vilayetleri olmak üzere toplam 19 vilayetteki 28 sınav merkezinde gerçekleştirilen MAGİS’e, 2 bin 600’den fazla Afgan öğrenci katıldı.

Sınavda en yüksek puanı alan 550 öğrenci, Afgan-Türk Maarif Okullarında okumaya hak kazanacak. Bu öğrenciler arasından 86’sına yüzde 100, 75, 50 ve 25 oranlarında burs verilecek.

MAGİS’de başarı sağlayan öğrenciler, 1 Şubat 2023’te başlayacak yeni eğitim-öğretim döneminde Afgan-Türk Maarif Okullarında eğitimlerine başlayacak.

Taliban sonrası Afganistan’da özellikle eğitim ve ekonomi alanında ciddi sorunların oluştuğunu vurgulayan Sağır, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkenin içinden geçtiği, özellikle ekonomik şartların zorluğu sebebiyle burs ve indirim imkanları bir anlamda insanların bütçelerini zorlayarak en büyük ümitleri olan çocuklarının yetişmesine ve geleceklerinin hazırlanmasına ciddi katkılar sunuyor. Sadece burslar değil, Afgan-Türk Maarif Okullarının burada olmasının bir umut ve enerji olduğunu, insanlara motivasyon sağladığını görüyoruz.”

Sağır, Afganistan ve Türkiye’nin sahip olduğu derin kültürel ve tarihi bağlar dolayısıyla ailelerin, çocuklarını bu okullarda okutabilmek için büyük ilgi gösterdiğinin altını çizdi.

Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Ülke Temsilcisi Sağır, “Türkiye olmamız, Türkiye’ye olan ilgi ve alaka hem kültürel hem de tarihsel yakınlık, Afgan halkına da bir moral ve motivasyon veriyor. Çünkü böyle büyük bir kurumun burada faaliyet göstermesi, o insanların umudunu artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/afgan-turk-maarif-okullari-yeni-donem-ogrencilerini-secmek-icin-sinav-duzenledi/2735564

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler