Ana SayfaHaberler5 Yaşındaki Okullaşma Oranı Yüzde 11'den Yüzde 98'e Geldi

5 Yaşındaki Okullaşma Oranı Yüzde 11’den Yüzde 98’e Geldi

Milli Eğitim Bakanı Özer, 5 yaş okullaşma oranıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Özer’in açıklamasına göre 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 11’den yüzde 98’e ulaştı. İlkokullardaki okullaşma oranı ise yüzde 99,63 yani yüzde 100’e geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri”ndeki konuşmasında, eğitimin önemine işaret ederek beşeri sermayenin Türkiye’nin en önemli sermayesi olduğunu söyledi. Özer, okullaşma oranına ilişkin şunları paylaştı:

5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 11’den yüzde 98’e geldi. İlkokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,63 yani yüzde 100’e ulaştı. Ortaokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,44. Liselerdeki okullaşma oranı yüzde 44’ten yüzde 95’e ulaştı. İşte bunu yapmak için sadece fiziksel yatırım yapılmadı. İnanılmaz bütçeleri kapsayan sosyal politikalar uygulandı.”

“Okul öncesi eğitime katılım sürekli yükseldi”

Son bir yılda katılım oranlarının yükselme kaydettiğini belirten Özer, 6 Ağustos’ta yüzde 9 olan 3 yaş okullaşma oranının yüzde 16’ya, yüzde 16 olan 4 yaştaki okullaşma oranının ise yüzde 37’ye, yüzde 65 olan 5 yaş okullaşma oranının da yüzde 98’e yükseldiğini aktardı.

Özer, okul öncesi eğitimin, gelecekteki iş hayatında olumlu etkisinin olacağını belirterek şunları ifade etti:

Okul öncesindeki eğitim sadece bilişsel becerileri arttırmıyor. Okul öncesine erişen bireylerin okul öncesine erişmeyen bireylere göre eğitimde ve istihdamda kalma süreleri çok daha yüksek. Ama en önemlisi suça bulaşma oranları daha düşük. Biz okul öncesi eğitime ağırlık vererek sadece eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmiyoruz. Çok daha donanımlı bir şekilde becerilerini güçlendirerek yetiştirip Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında çok daha iddialı bir ülke olma adına çok önemli bir yatırım yapıyoruz.”

“Öğretmenlerin mesleki gelişimi desteklenirse eğitimin kalitesi artar”

Özer, öğretmenlerin desteklenmesinin ve mesleki gelişiminin eğitim sisteminin kalitesi ile doğru orantılı olduğunu vurguladı. Bakan, okul temelli mesleki eğitim projesine geçildiğine işaret ederek şöyle konuştu:

Öğretmenlerimiz hangi eğitimi istiyorlarsa o eğitimi alsınlar diye bütçe gönderdik. 2021 yılındaki bütçe 8,9 milyon iken 2022 yılında bütçeyi 292 milyona çıkardık. Bunun 210 milyonunu doğrudan okullara gönderdik. Gördük ki okullar bütçeyi kullanabiliyorlar. İlk kez 6,5 milyarlık bütçeyi tüm okullarımıza gönderdik. Bütçe gönderilmeyen tek bir okul kalmadı. İstedik ki okullarda temizlik malzemelerini, kırtasiye malzemelerini gönderdiğimiz bütçeyle karşılasınlar.”

Özer, öğretmen başına düşen eğitim saati hedefinin 120 saat olduğunu belirterek hedefin üzerine çıkıp 205 saate ulaştıklarını söyledi.

“Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri”ne Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural ve Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç’un yanı sıra çok sayıda anaokulu yöneticisi de katıldı.

Kaynak:  https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-5-yasindaki-okullasma-orani-yuzde-11den-yuzde-98e-geldi/2753932

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler