Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeÇamaşırhane Görevlisi Kursu Sertifika Programı

Çamaşırhane Görevlisi Kimdir?

Çamaşırhane görevlisi, konaklama ve seyahat hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çamaşırhanede görev yapan ara elemandır. Çamaşırhane görevlisi unvanıyla çalışan kişilerin;

 • İş sağlığı ve işçi güvenliği,
 • Hijyen ve sanitasyon,
 • Çamaşır yıkama temizleme, kurutma, katlama teknikleri konularında bilgi sahibi olmaları beklenir.

Çamaşırhane Görevlisi Kursu Nedir?

Çamaşırhane görevlisi kursu, adından anlaşıldığı üzere çamaşırhanede görevli meslek elemanı yetiştiren bir meslek kursudur. Eğitim sürecinde kursiyerlerin, tesis kurallarına ek olarak uymaları gereken kurallar üzerinde durulur. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

 • Hijyen ve Sanitasyona İlişkin Temel Kavramlar
 • Çamaşırhane Çalışma Kuralları
 • Yıkama Araç Gereçleri
 • Konuk Çamaşırlarını Yıkama Teknikleri
 • Ütüleme Araçlarını Hazırlama
 • Çamaşırları Yıkama, Ütüleme, Kurutma Teknikleri
 • Malzeme Depolarının Kullanımı

Çamaşırhane Görevlisi Kursuna Kimler Katılabilir?

Çamaşırhane görevlisi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenmesi mümkündür.

Online Çamaşırhane Görevlisi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Çamaşırhane görevlisi kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Online eğitim programlarının açılması için yeterli sayıda talep olması beklenebilir.

Online Çamaşırhane Görevlisi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Çamaşırhane Görevlisi Kazanımları

Çamaşırhane görevlisi kursu ile kursiyerlerin konaklama işletmelerinin çamaşırhane servislerinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Çamaşırhane görevlisi çamaşırhanede ne iş yapar?
 • Çamaşırhane araç gereçleri nelerdir?
 • Çamaşırhanede işletme kurallarına ve makine talimatlarına ek olarak hangi kurallara dikkat etmek gereklidir?
 • Çamaşırhanede gerçekleştirilen periyodik işlemlerde hangi teknikler kullanılır?

Çamaşırhane Görevlisi Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Çamaşırhane görevlisi olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Çamaşırhane Görevlisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için çamaşırhane görevlisi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Çamaşırhane Görevlisi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Çamaşırhane görevlisi sertifikası, bireyin konaklama ve seyahat hizmetleri alanında çamaşırhanelerde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Çamaşırhane sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Çamaşırhane Görevlisi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı çamaşırhane görevlisi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.