Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Sertifika Programı

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Sertifika Programı

Tanker-Vagon Dolum ve Tahliyeci Kimdir?

Tanker- vagon dolum ve tahliyeci, tanker ve tanker vagonlarının dolum ve tahliye sürecinden sorumlu olan kişidir. Meslek elemanı hem iş talimatlarını hem de iş sağlığı ve güvenliği kurallarını baz alır. Ürünleri farklı dolum tekniklerini kullanarak tankere taşır ve tanker ve tanker vagonlarının tahliyesini gerçekleştirir.

Tanker-Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tanker-vagon dolum ve tahliyeci kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Nedir?

Tanker-vagon dolum ve tahliyeci kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tanker-vagon dolum ve tahliyeci sertifika programı, sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da düzenlenir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin dolum teknikleri ve tahliye işlemleri hakkında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki temel bilgilerin öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tanker- vagon dolum ve tahliyeci kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Tanker-Vagon Dolum ve Tahliye İşlemleri
 • Tanker Dolumu Sonrasında Yapılması Gereken İşlemler
 • Vagon Dolumunda Yapılması Gereken İşlemler
 • Vagon Mühürleri Kontrol Teknikleri
 • Vagon Yakıt Miktarı Kontrol Teknikleri
 • Vagon Fire İşlemleri
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursuna Kimler Katılabilir?

Tanker- vagon dolum ve tahliyeci kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tanker- vagon dolum ve tahliyeci kurs programı da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Kursun online olarak verilebilmesi yeterli katılımcı sayısına ulaşılmasına bağlıdır. Online eğitimde temel bilgiler kursiyerlere aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim sürecine dahil olabilir.

Online Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Kursu Kazanımları

Tanker- vagon dolum ve tahliyeci kursu ile kursiyerlerin ulaştırma hizmetleri alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Tanker-vagon dolum ve tahliye işlemleri nelerdir?
 • İşlemler sırasında hangi unsurlara dikkat etmek gerekir?
 • Vagon mühürleme nedir, nasıl yapılır?
 • Tanker-vagon dolum ve tahliye için kullanılabilecek yöntemler nelerdir?
 • İşlemler sırasında kullanılan ekipmanlar nelerdir?
 • Vagon fire işlemleri nelerdir, nasıl yapılır?
 • Tanker ve vagon dolumunda iş sağlığı ve güvenliği bakımından uyulması gereken kurallar nelerdir?

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tanker- vagon dolum ve tahliyeci olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da önem taşır.

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tanker- vagon dolum ve tahliyeci sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tanker- vagon dolum ve tahliyeci sertifikası, bireyin tanker- vagon dolum ve tahliye sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar ulaştırma hizmetleri alanında istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tanker- Vagon Dolum ve Tahliyeci Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tanker- vagon dolum ve tahliyeci sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.