Ana SayfaÜniversitelerVakıf ÜniversiteleriÜniversite Dosyası: TED Üniversitesi 101

Üniversite Dosyası: TED Üniversitesi 101

Hakkında

TED Üniversitesi, 07 Temmuz 2009 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. TED Üniversitesinin asli kurucusu, Türk Eğitim Derneği tarafından kurulan Türk Eğitim Derneği- Yüksek Öğrenim Vakfı’dır.

TED Üniversitesi, 1928 yılından itibaren Türkiye’de eğitimin gelişimine öncülük eden kuruluşlardan biri olan Türk Eğitim Derneği tarafından kurulmakla birlikte; ülkemizde liberal sanatlar eğitimine ağırlık vererek yaratıcı, eleştirel düşünen, özgüven sahibi mezunlar yetiştirmeyi amaçlayan sayılı üniversiteden biri olma özelliği taşımaktadır.

TED Üniversite beş fakülteden oluşmaktadır bu fakülteler; Mimarlık, Sanat ve Bilim, İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim ve Mühendislik fakülteleridir. TED Üniversitesinin eğitim dili İngilizcedir.

TED Üniversitesinin vizyon ve misyon politikaları www.tedu.edu.tr adlı resmi üniversite sayfasında da yer aldığı şekliyle; “TED Üniversitesi, küresel bilgi ekonomilerinin gerektirdiği derinlik-geniş dengesine sahip yenilikçi öğretim yöntemleri ve müfredatı kullanarak yaratıcı, eleştirel düşünen, kendine güvenen, çok yönlü yaşam boyu öğrenen mezunlar yetiştirme misyonunu taşımaktadır. Şeffaf, hesap verebilir ve güvenilir olmanın gururunu taşıyan TED Üniversitesi, sürekliliği ve sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen, geniş bir yelpazede bilimsel araştırma ve yaratıcı çalışmalarla yeni bilgiler üreterek bilim dünyasına katkıda bulunmayı hedefleyen bir öğrenen kurumdur ve her zaman olacaktır. “ ve “TED Üniversitesi, dönüştürücü ve özgürleştirici bir eğitim deneyimi sağlamada ilham verici ve benzersiz olmayı amaçlar; kent ve toplumla etkileşim yoluyla bilgi üretmek ve çözüm üretmek.”dir.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında Dünya genelindeki üniversitelerin değerlendirilmesi ile oluşturulan “2022 yılı Etki Sıralaması”nın sonuçlarına göre TED Üniversitesi; %22’lik puan artışı ile 106 ülkeden 1406 üniversitenin katıldığı sıralamada, Türkiye’deki üniversiteler arasında 23. sıraya, vakıf üniversiteleri arasında 8. sıraya ve Ankara’daki vakıf üniversitelerinin tamamını geride bırakarak 1. sıraya yerleşmiştir.

TED Üniversitesine ait 2022 güncel verilerine göre;

 • Kayıtlı Öğrenci sayısı 4724
 • Eğitim verilen Lisans Programı sayısı 23
 • Mevcut Fakülte sayısı 5
 • Mevcut Öğretim Elemanı sayısı 306’dır.
                                                                             KÜNYE
KonumZiya Gökalp Caddesi No.48, Kolej
Kuruluş tarihi7 Temmuz 2009
RektörProf. Dr. İhsan Sabuncuoğlu
Eğitim diliİngilizce
Resmi HesaplarWeb sitesi Twitter Instagram Facebook Youtube Linkedin

Akademik Birimler

 • Eğitim Fakültesi

Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı

Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı

Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı

Matematik Ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Ekonomi Bölümü

İşletme Bölümü

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Fen Edebiyat Fakültesi

Psikoloji

Sosyoloji

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

Matematik Bölümü

 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Mimarlık Bölümü

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Endüstriyel Tasarım Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Görsel İletişim Tasarımı

 • Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği Bölümü

İnşaat Mühendisliği Bölümü

Makine Mühendisliği Bölümü

Yazılım Mühendisliği Bölümü

 • Enstitüler

Eğitim Kurumları İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Öğretim Programı

Mühendislik Yönetimi Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Öğretim Programı

Aile ve Evlilik Danışmanlığı Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Uygulamalı Veri Bilimi Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı

İnteraktif Bilişim Sistemleri Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Makine Mühendisliği Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı

TED Üniversitesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kampüs

TED Üniversitesi Kolej Kampüsü şehir merkezinde yer almaktadır. Üniversitenin Kolej Kampüsü şehir içerisinde yer alan ulaşım ağlarının kesişme noktasında yer alarak öğrencilere güvenli ve kolay bir ulaşım imkânı sunmaktadır.

TED Üniversitesi için özel olarak tasarlanmış olan mimari, öğrencilerine, akademik ve idari ve hizmet personellerine konforlu, rahat ve çalışmaya teşvik eden bir yaşam alanı oluşturmuştur. TED Üniversitesi gelişmiş teknolojik alt yapısı ile öğrencilerine etkin, kullanışlı ve güvenilir teknik imkanlar sunmaktadır. Üniversite kampüsü içerisinde konumlandırılan merkezler sayesinde tüm kültür-sanat faaliyetlerini öğrencileriyle buluşturan TED Üniversitesi; kulüp çalışmaları, konserler, tiyatro ve film gösterileri, sergiler, çeşitli performanslar gibi birçok etkinliğe önem ve öncelik vermektedir.

Burs

TED Üniversitesi’nde, öğrencilerin %92’sine çeşitli burs olanaklarından faydalanmaktadır. Burslar, öğrencilerin üniversite giriş sırasında aldıkları ve öğrenim esnasında sağlanan burslardır.

Bu kapsamda;

 • Tam burs, Üniversiteye tam burs kontenjanıyla yerleşen öğrencilere verilmektedir.
 • %75 burs, Üniversiteye %75 burs kontenjanıyla yerleşen öğrencilere verilmektedir.
 • %50 burs, Üniversiteye %50 burs kontenjanıyla yerleşen öğrencilere verilmektedir.
 • %25 burs, Üniversiteye %25 burs kontenjanıyla yerleşen öğrencilere verilmektedir.

Spor Olanakları

TED Üniversitesi, öğrencileri için sosyal ve sportif etkinlikler adına Kolej Kampüsünde birden fazla olanak sağlamaktadır. Bunlar; yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu ve fitness merkezidir. Bununla birlikte üniversite bünyesinde 24 tane öğrenci topluluğu yer almaktadır. Öğrenciler bu olanaklardan hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatler aralığında sınırsız kullanım hakkı ile yararlanabilmektedir.

Sağlık Merkezi

TED Üniversitesinde sağlık hizmetleri tam gün çalışan kurum doktoru ve hemşiresi tarafından sağlanmaktadır. Öğrenciler sağlıkla ilgili tüm sorunları için sağlık merkezine başvurabilmektedirler. Kurum doktoru veya hemşiresi tarafından gerçekleşen ilk muayene ve tedavi hizmetleri Kolej Kampüsü içinde yer alan sağlık merkezinde gerçekleşmektedir. Daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlar söz konusu olduğunda ise öğrenciler, sahip oldukları sosyal güvence doğrultusunda uygun sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

Yurtlar

TED Üniversitesinde 2015- 2016 eğitim yılında açılan 93 yatak kapasiteli ve 2016 – 2017 eğitim yılında açılan 392 yatak kapasiteli, iki bloktan oluşan iki farklı yurt bulunmaktadır. Kampüs içerisinde yer alan tüm yurtlar, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Yurt odalarında banyo ve tuvalet bulunmakta, aynı zamanda bina içerisinde öğrencilere ait ders çalışma, dinlenme ve sosyal aktivite imkânı sağlayacak ortak alanlar yer almaktadır.

Kültür Merkezi

TED Üniversitesi içerisinde yer alan Fatma-Semih Akbil Kültür Merkezi’nde;

– 200 kişilik Konferans Salonu,

– 100 kişilik 2 adet Seminer ile Toplantı Amfisi,

– 70 Kişilik 2 adet Eğitim ile Toplantı Amfisi,

– Sergi Alanları ve Fuaye bulunmaktadır.

Kültür merkezi, kongre, seminer, toplantı, konferans ve kültürel etkinliklerin gerçekleşebilmesine imkân sağlayacak biçimde tasarlanmış olup son teknoloji ve özenli bir mimariyi birleşmiştir.

Kütüphane

TED Üniversitesi içerisinde yer alan kütüphane; öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve idari personelin her tür bilgi ve belge gereksinimini karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Bununla birlikte kütüphane içinde yer alan imkanlar sayesinde, kullanıcılarının bilgi edinme ve üretme alışkanlığı kazanmalarını destekleyecek gerekli ortamı sağlanmıştır.

Öğrenci Danışma Merkezi

Öğrenci Danışma Merkezi; TED Üniversitesi öğrencilerinin bedensel, zihinsel, sosyal ve akademik yönlerinin gelişimine en üst düzeyde destek olabilmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilerin, gelişim süreçlerinde karşılaşabilecekleri olası sorunları ve bu sorunlara karşı gerekli koruyucu ve önleyici çalışmalar ile yardımcı olmak, gündemdeki problemler doğrultusunda öğrencilerin var olan potansiyellerini kullanarak, sağlıklı ve doğru kararlar almalarını sağlamak öğrenci dayanışma merkezinin en temel hedeflerinin başında gelmektedir. Bununla birlikte öğrenci dayanışma merkezinde sunulan tüm olanaklar, TED Üniversitesi öğrencilerine bilimsel verilerle planlanmış olarak ve meslek etiği çerçevesinde sunulmaktadır.

Bilgi Merkezi ve Uygulamaları

e-Üniversite sisteminin dünyadaki ilk ve en gelişmiş örneklerinden biri, TED Üniversitesinde uygulanmaktadır. TED Üniversitesi öğrencileri, özelleştirilmiş içerik sunan ve tek bir erişim noktası bulunan kurumsal portal sayesinde tüm dijital olanaklardan yararlanabilme imkanına sahip olmanın yanında, üniversite kayıt süreciyle birlikte andan başlayarak tüm öğrenim hayatları süresince, akademik ve idari işlemlerini elektronik olarak gerçekleştirebilmektedir.

Öğretme ve Öğrenme Merkezi

TED Üniversitesinin en önemli hedeflerinden biri olan eğitimin aktif ve etkileşimli, probleme çözmeye dayalı, uygulamalı ve öğretmeden çok öğrenmeye uygun ilerlemesi, öğrenme ortam ve olanaklarının arttırılması ve 21. yy becerilerinin derslerle bütünleştirilmesidir. TED Üniversitesinin bu kurumsal politikası sayesinde öğrencilere ve öğretim üyelerine destek amacı ile üzere bir “Öğretme-Öğrenme Merkezi” kurulmuştur.

TEDÜ-Sürekli Eğitim Merkezi (TEDÜ-SEM)

TED Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Türkiye’nin en köklü, eğitim kurumlarından Türk Eğitim Derneğinin tecrübelerinden ve TED Üniversitesinin akademik uzmanlığından yararlanarak oluşturulmuş bir merkezdir. TEDÜ-SEM’in amacı ülkemizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmek ve yetişmiş olan insan kaynağının ihtiyaçlarını karşılama yolunda önemli bir destek unsuru olmaktır. TEDÜ-SEM artırımı ve gelişimini destekleyerek kamu ve özel kuruluşları ile iş birliği süreçlerine girerek; sertifikalı eğitim programları vermekte ve seminerler düzenleyerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

TEDÜ-SEM, üniversite sonrası farklı alanlarında kendilerini geliştirmek ve bilgilerini güncel tutmak isteyen öğrencilere yönelik olarak, gelişen ve değişen dünyanın niteliklerine uygun olarak eğitim içerikleri sunmaktadır. İş dünyasında yerlerini alan TED Üniversitesi mezunları ve nitelikli bir iş hayatı için bireysel gelişimlerini sürdürmenin gerekli olduğuna inanan her yaş aralığından katılımcıya yönelik, özgün ve kaliteli sertifika programları sunmaktadır. Bununla birlikte seminerler ve açık oturumlar düzenleyerek, çalışma yaşamındaki sayısız değişkene rağmen başarılı ve mutlu bireylerin yer aldığı bir çalışma dünyası oluşturmayı amaçlamaktadır.

TED Üniversitesi öğrenen merkezli eğitim anlayışı ve butik kampüs yapısına uygun öğrenci sayısı ile eğitim öğretim süreçlerine devam etmektedir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Üniversiteler