Ana SayfaBlogPython ile Neler Yapılabilir?

Python ile Neler Yapılabilir?

Programlama dilleri, belli başlı alanlarda kullanılarak programların altyapılarının verimli bir şekilde kurulmasına önayak olurlar. Programlama dilleri arasında öne çıkan Python da hem kolay öğrenilmesi hem de farklı kullanım alanlarında iş görmesi sebebiyle tercih edilen diller arasındadır. Peki Python ile neler yapılabilir, hangi işlerde Python kullanmak daha işe yarardır? Gelin bu sorulara yanıt verecek olan içeriğimize geçelim.

Python Kullanım Alanları Nelerdir?

Python programlama dili, kodlamaya yeni başlayanlar için en çok önerilen diller arasındadır. Görece daha kolay bir öğrenme süreci sunması ve pek çok işi tamamlayabilecek bir özelliğe sahip olmasından dolayı Python akla ilk gelen dildir. Ayrıca bu programlama dili, üst düzey şirketler tarafından da dikkate alınarak aktif olarak kendi yazılım projeleri için kullanılıyor. (Örneğin, popüler forum sitesi Reddit ve Dijango’yu kullanan Instagram gibi)

Python, basit kod yazımı sayesinde pek çok iş için kullanabileceğiniz bir pratiklik sunar. İsteğinize ve işinize bağlı olarak masaüstü ya da web uygulamaları geliştirebilir, işinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Peki açık kaynaklı Python programlama dilinin kullanım alanları hakkında neler diyebiliriz?

Python ile Web Uygulamaları Geliştirme

Python’un en çok kullanıldığı iş alanlarından biri web geliştirmedir. Genel olarak ülkemizde de web uygulamaları ve web sitesi geliştirme üzerine kurulu bir yazılım sektörü kuruludur. Python programlama dilini öğrenerek web sitesi geliştirebilir ve kendinize işe yarar bir yetkinlik kazandırabilirsiniz.

Python ile web uygulamaları geliştirmek amacıyla kullanacağınız frameworkler ise genel olarak şöyledir: Django, Pyramid, Bottle ve Flask. Python dilini öğrenmeniz durumunda, backend için MySQL ile bu programla dilini birleştirebilir ve istediğiniz web tabanlı projeler hazırlayabilirsiniz. Python framework’ü olarak en çok önerilen ise Django.

Makine- Derin Öğrenme

Python programlama dilinin bir diğer kullanım alanı ise makine-derin öğrenmedir. Derin öğrenme ile beraber makine öğrenimi yazılım dünyasında aynı anlama gelen kavramlardandır. Temel olarak derin öğrenme, yapay zekâ ile makine öğreniminin birleştiği bir alandır. Yazılım diline göre hareket eden makine öğrenimi, eldeki yapay zekânın daha derin bir öğrenme gerçekleştirmesine olanak tanır.

Böylece ortaya makine öğrenimimin daha üst bir yöntemi olan derin öğrenme çıkar. Python dili de derin öğrenmeye olanak tanıyan en popüler yazılım dili olarak bilinir. Çünkü Python programlama dili, zengin kütüphaneleri sayesinde yapay zekâ geliştiricilerine kullanabilecekleri kapsamlı bir rehber sunar. Veri analizi, veri görselleştirme ve bilgi işlem uygulamaları için Python’un geniş kütüphanelerinden yararlanılır. Derin öğrenme ve yapay zekâ kullanımı, ülkemizde istenilen düzeyde yaygınlaşmasa da bilişim ve teknoloji dünyasına yeni ufukları bu kullanımlar getirecek gibi görünüyor.

Oyun Programlama-Geliştirme

Popüler bir kullanıma sahip Python’un çeşitli işler için öğrenildiği bir başka alan ise oyun programlamadır. Oyun sektörü, en az yazılım sektörü kadar yükselişe geçtiği için bu alanda çalışmak, oldukça kâr getiricidir. Oyun programlama-geliştirmeye başlama aşamasında daha kolay bir kullanım ve ve söz dizimi sağlayan Python’ı tercih edebilirsiniz.

Bu dili kullanarak oyun geliştirme hevesinizi kırmamış olur ve kod yazımı sayesinde daha hızlı bir oyun geliştirebilirsiniz. İstediğiniz türde oyun geliştirmek için Python’un popüler ve zengin kütüphanesi Pygame’den yararlanılabilir. İşte Python ile geliştirebilen oyunlardan bazıları; Battlefield 2, Pirates of Caribbean, Bridge Commander, Mount & Blade.

Görüntü ve Ses Düzenleme

Python’un pek bilinmeyen bir başka kullanım alanı ise görüntü işlemedir. Python’u kullanarak görüntü ve sesleri kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Profesyonel video ve fotoğraf editörleri çok daha işlevsel düzenleme programlarına yönelseler de yazılım uzmanları ve mühendisler, Python ile görüntü düzenleme uygulamasından faydalanabilirler. Python programa diliyle kullanabileceğiniz görüntü-ses düzenleme kütüphaneleri ise şöyledir: OpenCV, Dejavu ve Mingus.

Veri Analizi-Veri Bilimi

Son yılların en gelişime açık alanlarından biri olan veri bilimi ile Python kullanımına devam ediyoruz. Veri analizi ve veri bilimi, bilgi ve veri ayıklayarak hedeflenen iş için anlamlı doküman ve öngörülere imkân sağlar. Bir programlama dili arıcılığıyla ise web sitesi veya programı üzerinden veri kazıma, veri görselleştirme ve veri sıralama gerçekleştirilmiş olur. Yine veri bilimciler ve ileri düzey Python öğrenenler, Pandas veya Socket kütüphanelerini kullanarak veri analizini uygulayabilirler.

Python Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Python ile neler yapılabilir sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi bu programlama dilini nasıl öğrenebileceğinize geçelim. Bir programlama dili öğrenmek, zaman ve emek isteyen bir süreci gerektirir. Eğer yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmadıysanız gerçekten temel düzey programlama ile işe başlamalısınız. Bu açıdan da karşınıza en çok çıkacak olan dil, Python olacaktır. Çünkü Python diliyle temel programlama mantığını öğrenmenize olanak sağlayan basit bir söz dizimi ile karşılaşacaksınız. Pratik bir kullanım sunan Python, diğer kodlama dillerine geçiş için de faydalı bir kodlama altyapısı sağlar. Peki Python nasıl öğrenilir?

Python’un online mecralara taşınan pek çok öğrenme kaynağı vardır. Bunlar arasında en verimlileri ise online temel düzeyden ileri düzeye geçen Python eğitimleridir. Video dersler aracılığıyla da Python öğrenmeniz mümkündür; fakat daha geniş bilgi ve fikirler edinmek için eğitimler en iyi seçeneklerdir. Yine yüz yüze kurslar aracılığıyla da programlama dili öğrenebilirsiniz. Yalnız maliyet ve zaman-mekân sıkıntısı nedeniyle yüz yüze kursları enine boyouna değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Verimlilik açısından yüz yüze kurslarla yarışabilen online Python kurslarını da özenle incelemeniz gerekir. Bilhassa eğitimin ders içeriklerine ve kurs süresine bakmak, verimli bir öğrenme için son derece öne çıkan kriterlerdir. Ders içeriklerinde Python’un hangi kullanımların öne çıktığını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca temel düzeyde Python biliyorsanız spesifik bir kullanım alanına özel kurslara göz atabilirsiniz.  Bu kriterlere dikkat ettikten sonra temel ve ileri seviye Python eğitimi alarak yazılım dünyasındaki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Python nerelerde kullanılır sorusundan hareket ettik ve bu popüler dille neler yapabileceğinize göz attık. Eğer kolay bir kullanım sunan Python ile birbirinden kapsamlı projeler geliştirmek istiyorsanız uzun soluklu bir Python eğitimi almanızı öneririz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.