Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKablo İzolasyon Elemanı Kursu Sertifika Programı

Kablo İzolasyon Elemanı Kursu Sertifika Programı

Kablo İzolasyon Elemanı Nedir?

Kablo izolasyon, termoplastik, termoset, silikon ve kâğıt bazlı malzemeler ile makine kullanarak kablo izolasyon işlemlerinin yapılmasıdır. Bu işlemler üretime hazırlık yapılması, makine kullanılması ve makinenin düzenli ve arızasız çalışabilmesi için periyodik bakım yapılması işlemleridir. Kablo izolasyonu, 8189.13meslek kodu ile hizmet veren kablo izolasyon elemanı tarafından yapılır. Meslek elemanları iş talimatı ve makine kullanım talimatının yanı sıra iş güvenliği kanununu da baz almak zorundadır. Dolayısıyla kablo izolasyon sürecinde çalışacak meslek elemanlarının konuya ilişkin mesleki eğitim almış olması gerekir.

Kablo İzolasyon Elemanı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kablo izolasyon elemanı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Kablo İzolasyon Elemanı Kursu Nedir?

Kablo izolasyon elemanı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kablo izolasyon kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kablo izolasyon hattını üretime hazırlama, izolasyon makinesi kullanma, kullanılan makinelerin bakım ve kontrollerini yapma yeterliliğine sahip olmaları sağlanır. Meslek elemanlarının iş sağlığı ve işçi güvenliği kurallarını baz almasının gerekli olması nedeniyle kurs sürecinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin konular üzerinde de durulur.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran kablo izolasyon elemanı kurs programında ders içerikleri şöyledir:

  • Kablo İzolasyon Hattını Üretime Hazırlama
  • Kablo İzolasyon Makinesi Kullanımı
  • Kablo İzolasyon Makinesinin Bakım ve Kontrolü

Kablo İzolasyon Elemanı Kursuna Kimler Katılabilir?

Kablo izolasyon elemanı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Kablo İzolasyon Elemanı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kablo izolasyon eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir.

Online Kablo İzolasyon Elemanı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Kablo İzolasyon Elemanı Kursu Kazanımları

Kablo izolasyon elemanı eğitimi ile kursiyerlerin makine teknolojisi alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Kablo izolasyon sürecinde iş sağlığı ve işçi güvenliği açısından uyulması gereken kurallar nelerdir?
  • Acil durumlarda hangi güvenlik tedbirlerini almak gerekir?
  • Tel halat üretimi nasıl ve neye göre yapılır?
  • Madeni kablolarda izolasyonu nasıl yapılır?
  • Kablo izolasyon hattında hangi makine ve ekipmanlar nasıl kullanılır?
  • Kullanılan makinelerde temizlik ve bakım nasıl yapılır?

Kablo İzolasyon Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Kablo izolasyonu yapan meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Bu özellikler yüksek sorumluluk bilinci, sonuç odaklı ve analitik düşünme becerisi, takım çalışmasına yatkınlık gibi özelliklerdir.

Kablo İzolasyon Elemanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için kablo izolasyon elemanı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Kablo İzolasyon Elemanı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Kablo izolasyon elemanı sertifikası, bireyin kablo izolasyon sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Kablo izolasyon elemanı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Kablo İzolasyon Elemanı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı kablo izolasyon elemanı sertifikası e-devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.