Ana SayfaKurslarKişisel GelişimResim Yağlı Boya Kursu Eğitim Programı

Resim Yağlı Boya Kursu Eğitim Programı

Yağlı Boya Nedir?

Yağlı boya, bir diğer adıyla sentetik boyadır. Yüzeylere kolayca uygulanmasıyla öne çıkan yağlı boya, resim sanatının da en önemli malzemelerinden biridir. Sanat ve tasarım alanında sıkça kullanılan yağlı boya, resim yapmak isteyenlerin de ilk tercihleri arasındadır. Bu kapsamda da yağlı boya ile resim yapmak isteyenlere yönelik verilen yağlı boya eğitimleri mevcuttur. Eğitim, yağlı boya malzemesini tanıyarak bilinçli resim yapmaya destek olur.

Resim Yağlı Boya Kursu Nedir?

Yağlı boya kursları, genel olarak resim sanatının bir malzemesi olan yağlı boya uygulamasını aktarır. Halk eğitim ve sürekli eğitim merkezleri tarafından verilen yağlı boya programı, bazı kurs merkezlerinde yağlı boya ve akrilik resim olarak da adlandırılır. Bununla beraber kurs sürecinde genellikle yağlı boya resim uygulaması üzerinde durulur. Bu kapsamda da yağlı boya resim yaparken nelere dikkat edilmeli sorusu yanıtlanır. Yağlı boya kursu, resim sanatını hobi veya profesyonel amaçlarla öğrenmek isteyenlere yöneliktir.

Genel olarak resim yağlı boya kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Yağlı Boya Yapısı
 • Resim Sanatının Genel Özellikleri
 • Resim Sanatında Form ve Perspektif
 • Resim ve Sanat Tarihi Akımları
 • Resim Sanatında Boya Türleri
 • Resim Sanatında Kullanılan Fırça Çeşitleri
 • Yağlı Boya ile Resim Pratiği

Eğitimin ilgili ders içeriklerinin tamamlanmasıyla kurs merkezinin düzenlediği sertifika sınavına geçilir. Kimi kurs merkezi ise sertifika sınavı yerine uygulamalı proje yoluyla bilgi ölçer. Sertifika sınavı yapan kurumlar ise çoktan seçmeli formatı tercih ederler. Kursiyerler, eğitim merkezinin belirlediği geçme notunu aşmaları durumunda üniversite, kurum veya MEB onaylı sertifika almaya hak kazanır.

Yağlı Boya Eğitimine Kimler Katılabilir?

Yağlı boya kursu, genel olarak resim sanatı ile ilgilenen herkese açıktır. Bununla beraber verimli bir kurs süreci geçirmek için temel düzey resim sanatı bilgisi gerekir. Ayrıca kursiyer adaylarının resim yapma becerilerini geliştirmeye de açık olmaları lazımdır.

Online Yağlı Boya Eğitimi Var mı?

Yağlı boya kursu yalnızca yüz yüze eğitim koşullarına açık değildir. Online eğitim yoluyla bilgi aktaran kurs merkezleri ve eğitmenler de söz konusudur. Online yağlı boya eğitimi genel olarak video ders içerikleriyle kursiyerin yağlı boya malzemesini ve resim sanatını öğrenmesini amaçlar. Buna yönelik video ders içerikleriyle beraber PDF anlatımlar da hazırlanır. Eğitim sonunda ise kursiyerlerin öğrendikleri bilgi kazanımını gösteren katılım belgesine veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Online Yağlı Boya Kursu Faydalı mıdır?

Online yağlı boya kursları, genellikle zaman ve mekân sınırlaması yaşamak istemeyenlere göredir. Ayrıca hâlihazırda çalışıp yağlı boya konusunda temel bilgilere sahip olmak isteyenler de online eğitimi tercih eder. Online yağlı boya kursu, video ders ve PDF içerikler aracılığıyla temel düzey yağlı boya ile resim yapmayı öğretir. Bu kapsamda verilen derslerde resim sanatına giriş ve yağlı boya ile nasıl resim yapılacağına dair teorik bilgiler sunulur. Buradan hareketle online gerçekleşen yağlı boya eğitimi, teorik bilgi edinerek resim sanatına giriş yapmak isteyenlere yönelik denebilir.

Resim Yağlı Boya Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla tamamlayanlar;

 • Yağlı boya malzemesinin yapı özelliklerini,
 • Yağlı boya tekniği hakkında bilinmesi gerekenleri,
 • Resim ve sanat tarihinde yer edinen akımları ve etkilerini,
 • Resim sanatında kullanılan teknikleri,
 • Resim yapmada kullanılan fırça ve boyaları,
 • Yağlı boya ile resim yapmanın aşamalarını öğrenmiş olurlar.

Yağlı Boya Kursu Ne İşe Yarar?

Yağlı boya kursunun temel amacı, resim yapmak isteyenlere yağlı boya tekniğini aktarmaktır. Yüz yüze kurslar aracılığıyla verilen yağlı boya kurslarında, yağlı boya tekniğinin uygulanmasına yönelik geniş bilgiler sunulur. Online eğitimlerde ise tekniğin ele alınışına yönelik teorik zaman zaman da pratik dersler işlenir. Genel olarak resim yağlı boya eğitimi, resim yapma hobisini ilerletmek ve yağlı boya tekniğinin ayrıntılarını öğrenmek için başvurulacak ilk seçeneklerdendir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.