Ana SayfaHaberlerÖğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Cumartesi Günü Yapılacak

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Cumartesi Günü Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, 19 Kasım cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Sınav, 81 ilde 1489 okulda saat 10.00’da merkezi sistemle tek oturum şeklinde yapılacak. Sınavda beşer seçenekli 100 soru sorulacak ve sınav süresi 150 dakika olacak. Sınav giriş belgesi ile kimlik kontrolleri için adaylar saat 9.30’da sınava katılacakları binada hazır bulunacak.

Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek ve her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak. Sınavda 70 puan alanlar başarılı sayılacak.

Sınav sonuçları 12 Aralık 2022’de ilan edilecek

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanılarak hazırlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği”ne göre, öğretmenlik üç kariyer basamağına ayrıldı.

Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan ve uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvuru yaptı.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvurdu. Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için yapılacak yazılı sınavdan muaf tutuldu.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yılda bir defa yapılacak. Bu sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak.

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı verilenlere, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay ay başı itibarıyla eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı derece verilecek. Diğer kamu kurumlarında görev yapan uzman öğretmen ve başöğretmenler de söz konusu haklardan yararlanacak.

595 bin 598 öğretmen başvuru yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı verilerine göre, 614 bin 390 öğretmen öğretmenlik kariyer basamakları eğitimleri için başvurdu. Bu öğretmenlerin yüzde 99’u yani 606 bin 185’i eğitimlerini tamamladı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na 595 bin 598 başvuru yapıldı. Yüksek lisansı bulunan 94 bin 606 öğretmen uzman öğretmenlik, doktorası bulunan 257 öğretmen ise başöğretmenlik sınavından muaf olacak.

Eğitim sistemindeki uzman öğretmen sayısı, sınavdan muaf olan 94 bin 606 yeni uzman öğretmenle birlikte 170 bin 112’e; başöğretmen sayısı da sınavdan muaf olan 257 öğretmenle birlikte 346’ya çıkacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/ogretmenlik-kariyer-basamaklari-yazili-sinavi-cumartesi-yapilacak/2740546

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler