Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTifdruk Baskı Kursu Sertifika Programı

Tifdruk Baskı Kursu Sertifika Programı

Tifdruk Baskı Nedir?

Matbaa sektöründe kullanılan baskı tekniklerinden biri de tifdruk baskı tekniğidir. Bu tekniğin en önemli avantajı kopyalar halinde baskı almaya olanak tanımasıdır. Bu avantajı sayesinde büyük hacimli dergi ve katalogların basımında tercih edilir. Matbaalarda ve cilt atölyelerinde tifdruk baskı makinesi kullanacak kişiler, makine temizlik ve bakımından baskı sürecinin yönetimine birçok işten sorumludurlar.

Tifdruk Baskı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tifdruk baskı kursu eğitim süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

Tifdruk Baskı Kursu Nedir?

Tifdruk baskı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tifdruk baskı eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin tifdruk baskı tekniği ve basım süreci hakkındaki tüm detayları öğrenmeleri amaçlanır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgilerin öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

  • Tifdruk Baskı Sürecinde İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Tifdruk Baskıya Hazırlık
  • Tifdruk Baskı Tekniği

Tifdruk Baskı Kursuna Kimler Katılabilir?

Tifdruk baskı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Tifdruk Baskı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tifdruk baskı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Online eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve en temel bilgiler aktarılır.

Online Tifdruk Baskı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tifdruk Baskı Kursu Kazanımları

Tifdruk baskı eğitimi ile kursiyerlerin matbaa sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Tifdruk baskı sürecinde iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Tifdruk baskı teknikleri nelerdir?
  • Tifdruk baskı tekniği hangi alanlarda kullanılır?
  • Tifdruk baskı tekniğine hazırlık sürecinde yapılması gereken işlemler nelerdir?  
  • Tifdruk baskı tekniğinde en çok karşılaşılan hatalar nelerdir?
  • Tifdruk baskı makinesinin temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

Tifdruk Baskı Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tifdruk baskı elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Matbaa sektöründe çalışacak tifdruk baskı elemanlarının disiplinli ve dikkatli olmaları gerekir. Görsel hafızanın güçlü olması da matbaa sektöründe avantaj sağlayan bir özelliktir.

Tifdruk Baskı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tifdruk baskı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tifdruk Baskı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tifdruk baskı sertifikası, bireyin matbaa sektöründe tifdruk baskı makinesi kullanabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Tifdruk baskı sertifikası olanlar matbaa sektöründe öncelikli olarak istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tifdruk Baskı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tifdruk baskı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.