Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYer Altı Sinyalizasyon (Haberleşme) İşleri Kursu

Yer Altı Sinyalizasyon (Haberleşme) İşleri Kursu

Yer Altı Sinyalizasyon (Haberleşme) İşleri Nedir?

Yer altı haberleşme işlemleri, çoğunlukla madencilik faaliyetleri dahilinde uygulanır. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden biri olan yer altı sinyalizasyon işlemlerinin iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uygun olarak yürütülmesi gerekir. Meslek elemanları, yer altı işlerini ele alan iş yerlerindeki varagel, kuyu, konveyör sistemlerinin sesli ve ışıklı araçlarını kullanarak yer altına olacak nakliyatların düzenli şekilde gerçekleşmelerini sağlar. Meslek elemanlarının

Yer Altı Sinyalizasyon (Haberleşme) İşleri Kursu Nedir?

Yer altı sinyalizasyon (haberleşme) kurs programı, yer altı haberleşmesinde görev alacakların bilmesi gerekenleri konu edinir. Bu kapsamda yer altı ve madencilik faaliyetlerinde haberleşme sisteminin nasıl kurulduğu hakkında bilgiler paylaşılır. Kursiyerlere, yer altı haberleşmede hangi önlemleri almaları gerektiği de aktarılır.  

Genel olarak yer altı sinyalizasyon-haberleşme işleri kursunun dersleri şöyledir:

  • Yer Altı Haberleşme İşleri Kapsamı
  • Yer Altında Alınması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
  • Yer Altı Madenlerinde Personel Takibi
  • Yer Altı Madenlerinde Kullanılan Haberleşme Sistemleri

Yer altı sinyalizasyon kursu derslerinin tamamlanmasıyla sertifika sınav aşamasına geçilir. Yapılan sınav, kurs merkezinin belirlediği formatta gerçekleşir. Genel olarak çoktan seçmeli sınav formatı uygulanır. Yapılan sertifika sınavından en az 45 puan alanlara da katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Yer Altı Sinyalizasyon Kursu Ders Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yer altı sinyalizasyon (haberleşme) kursunun genel kurs süresi, en az 40 saattir.

Yer Altı Sinyalizasyon Kursuna Kimler Katılabilir?

Yer altı sinyalizasyon-haberleşme kursuna, bu alanda ön bilgiler öğrenmek isteyen herkes katılabilir. Yer altı ve madencilik işleri kapsamında haberleşmede yer alacak kişilerin ise herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaları gerekir. Ayrıca genel olarak yer altı faaliyetlerinde çalışmanın oldukça riskli ve tehlikeli olduğunun da farkında varmaları lazımdır.

Online Yer Altı Sinyalizasyon İşleri (Haberleşme) Kursu Var Mı?

Yer altı sinyalizasyon-haberleşme eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Yer altı haberleşme sisteminin aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online yer altı sinyalizasyon-haberleşme kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online kontrol elemanı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak yer altı sinyalizasyon kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Yer Altı Sinyalizasyon Eğitimi Faydalı mıdır?

Online yer altı sinyalizasyon işleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla alanda ve meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online yer altı sinyalizasyon-haberleşme kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Yer Altı Sinyalizasyon (Haberleşme) Kursu Kazanımları

Yer altı sinyalizasyon-haberleşme eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

  • Yer altı sinyalizasyon işlerinin neler içerdiğini,
  • Yer altı haberleşme sisteminin nasıl kurulacağını,
  •  Yer altı çalışma koşullarında alınması gereken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
  • Yer altı sinyalizasyonu için gerekli olan ortam ve ekipmanları,
  • Yer altı haberleşme sisteminin bakım ve onarımlarının nasıl yapılacağını,
  • Yer altı haberleşme işlemlerinde uygulanan kalite kontrol standartlarını öğrenmiş olurlar.

Yer Altı Sinyalizasyon (Haberleşme) İşleri Elemanı Ne İş Yapar?

Yer altı haberleşme elemanının başlıca görevi, kalite ve iş sağlığı-güvenliği standartlarına uygun çalışma yürütmektir. Meslek elemanları iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyarak personel ile iletişim kurma sistemini etkinleştirirler. Yine yerin metrelerce aşağısında etkin bir haberleşme düzeni sağlayacak bir sistem için gerekli olan ekipmanları temin ederler. Genel olarak meslek elemanları, haberleşme sistemi için gerekli olan altyapı işlerini ele alarak gerekli durumlarda personel iletişiminin ve nakliyatın gerçekleşmesini sağlarlar.

Yer Altı Sinyalizasyon İşleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, yer altı haberleşme alanına aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Yer Altı Sinyalizasyon İşleri Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan yer altı sinyalizasyon işleri kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.