Ana SayfaHaberlerÖğrenciler Yarın Karne Alıp Yarıyıl Tatiline Başlayacak

Öğrenciler Yarın Karne Alıp Yarıyıl Tatiline Başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci, yarın karnelerini alarak 16 gün sürecek yarıyıl tatiline girecek.

MEB’e bağlı okullarda eğitim alan 20 milyon 481 bin öğrenci ve görevli 1 milyon 178 bin öğretmen, 2023-2024 eğitim öğretim yılında 11 Eylül 2023’te dersbaşı yaptı.

74 bin okulda ve 744 bin derslikte başlayan eğitim öğretim yılının ilk ara tatilini 13-17 Kasım 2023’te yapan öğrenciler, yarın karnelerini alacak ve 16 günlük sömestir tatiline başlayacak.

Bakanlık, yarın başlayacak yarıyıl tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmeyeceğini bildirdi. Öğrencilerin sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesini isteyen bakanlık, etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırladı.

Sınıfta kalma geri geldi

Bakanlık, bu yıl eğitim-öğretim süreçlerinde bir dizi değişikliğe gitti. Mevzuat düzenlemeleriyle liselerde devamsızlık koşulları düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı.

Açık liselere, sadece istisnai durumda olan öğrencilerin kayıtları yapıldı. Ayrıca liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine yönelik uygulama son buldu. Yıl sonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanların doğrudan bir üst sınıfa geçmesi kararı alındı.

Liselerde artık devamsızlık affı da yapılmayacak. Özürsüz olarak yapılan her devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak.

Okullarda sınav haftası uygulaması yapıldı

Bakanlık tarafından ilk kez sınavlara ilişkin çatı yönetmelik yayımlandı ve tüm sınavların ortak yazılı olarak yapılmasına karar verildi. Yazılı sınavlarda açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanıldı.

Eğitim öğretim yılının ilk döneminde ülke genelinde ortak yazılı sınavlar yapıldı. Ortaokul 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık’ta, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık’ta ülke genelinde ortak yazılı sınav düzenlendi.

Yeni düzenleme kapsamında bu yıldan itibaren ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması kaldırıldı ve notlar, öğrenci gelişim dosyasına göre verildi. Ayrıca, okullarda sınav haftası uygulamasına geçildi.

Bakanlık, Türkçe ve yabancı dil derslerine ilişkin de önemli kararlar aldı. Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapıldı.

Ayrıca öğrenciye geri bildirim vermek amacıyla kısa süreli sınavlar da gerçekleştirildi. Deprem bölgesinde yürütülen güçlendirme ve onarım çalışmalarıyla toplam 48 bin derslik, eğitim öğretime hazır hale getirildi, 11 bin 76 konteyner de bölgedeki öğretmenlerin konaklaması için tahsis edildi.

Eğitim öğretim yılı takvimi

Yeni eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili, 22 Ocak Pazartesi başlayacak, 2 Şubat Cuma tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan arasında yapılacak. 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül’de başlayacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/ogrenciler-yarin-karne-alip-yariyil-tatiline-baslayacak/3112235

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler