Ana SayfaHaberlerÖğretmenler Orman Okulu Projesi İçin Belgrad Ormanını Gezdi

Öğretmenler Orman Okulu Projesi İçin Belgrad Ormanını Gezdi

Türkiye’nin farklı yerlerinden İstanbul’a gelen pek çok öğretmen ve yüksek lisans öğrencisi, Orman Okulu Projesi kapsamında iki gününü Belgrad Ormanı’nda geçirdi.

Öğretmenler ve Yüksek Lisans Öğrencileri Proje Kapsamında Eğitim Alacak

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından hataya geçirilen Orman Okulu Projesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Osmaneli Belediyesi ve TÜBİTAK’ın destekleriyle bu yıl ilk kez İstanbul’da uygulamaya konuldu. Öğretmenler ve yüksek lisans öğrencileri proje kapsamında, Belgrad Ormanında iki gün kamp hayatı yaşadı. Bu süreçte öğretmen ve öğrenciler, doğayı tanıma ve arazide hayatta kalma yöntemlerini öğrenme fırsatına kavuştular.

Öğretmenler ve yüksek lisans öğrencileri ayrıca teorik ve uygulamalı eğitim alarak da öğrendiklerini aktarma olanağına da sahip olacaklar. Proje dahilinde çoğu fen bilgisi öğretmeni olan 20 kişi, Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri Eğitmen Eğitimi başlığı altında alanında uzman kişilerden teorik ve uygulamalı eğitim alarak orman gezisini tamamladılar.

Ana Sınıftan İtibaren Çocuklara Orman Okulu Eğitimi Verilecek

Proje Koordinatörü Yasin Ünal, projenin nakli destekleyicilerinden olan TÜBİTAK ile eğitmen eğitimi verileceğini açıkladı. Bu kapsamda öğretmenler, Orman Okulu Projesine katılarak ana okullarından itibaren çocuklara doğayı ve çevreyi tanıma konusunu anlatabilecekler. Yasin Ünal projenin ve eğitmen eğitiminin kapsamını şu sözlerle destekledi:

“Bu emaneti gelecek nesillere daha temiz bırakmak için yaptığımız bu çalışma aslında projenin bir amacını oluşturuyor. TÜBİTAK projesinde eğitmen eğitimi veriyoruz. Bu katılımcılarımız burada ‘orman okulu’ konusunda eğitim alacaklar ve bizim genç neslimize, ana sınıftan itibaren çocuklara orman okulu eğitimi verecekler. Peki, bu eğitimlerin amacı nedir? Bir kere çocuklara doğayı tanıtacaklar, yaban hayvanlarını tanıtacaklar. Yaban hayvanlarının aslında hepsinin zararlı olmadığını ya da ‘canavar’ olmadığından bahsedecekler. Ya da böcek farkındalığını oluşturacaklar, sürüngenleri anlatacaklar onlara.”

Teorik ve uygulamalı eğitimleri devam eden proje, 23 Ekim’de sona erecek. Projeye katılan kursiyerlere de katılım sertifikaları verilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/ogretmenler-gelecek-nesiller-icin-ormanda-dogayi-tanidi/2716917

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler