Ana SayfaHaberlerÖğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

MEB, internet sitesinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını duyurdu. Buna göre yönetmeliğin dayanak maddesinde yer alan ve diğer maddelerinde atıfta bulunulan mevzuat, yapılan değişikliğe uygun şekilde güncellenerek Öğretmenlik ilgili maddesinde Meslek Kanununa yer verildi.

Milli Sporcular ile İlgili de Düzenlemeler Yapıldı

Söz konusu düzenlemeye göre olimpiyatlarda derece yapan milli sporcuların sınavsız şekilde öğretmenliğe atanabilme kapsamı da genişletildi. Öğretmenlik için aranan şartları karşılamaları kaydıyla milli sporcuların hangi durumlarda öğretmenlik yapmaya haklarının olduğu da açıklanmış oldu. İlgili durumları ve şartları karşılayan milli sporcuların atamaları, Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonuyla yapılacak.

Bununla beraber Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41’inci maddesinin birinci fıkrasının b bendinde yer alan yönetimi ve öğretmen ibaresi de yönetici, öğretmen ve uzman öğretici şeklinde değiştirildi. Böylece öğretmenlerin hizmet puanı hesaplamalarında özel eğitim kurumlarında uzman öğretici unvanıyla geçirdikleri sürelerin de görevin yapıldığı hizmet bölgesinin 1. Hizmet alanında geçirilmiş sayılması sağlanmış oldu. İlgili yönetmelik değişikliği ile milli sporcularının hangi durumlarda öğretmenliğe geçebilecekleri bilgisi ise MEB’in internet sitesinde yer alıyor.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/ogretmen-atama-ve-yer-degistirme-yonetmeliginde-degisiklik-yapildi/haber/28237/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler