Sıcak Metal Şekillendirme Kursu

Sıcak Metal Şekillendirme Nedir?

Sanayi sektörünü ilgilendiren uygulamalardan biri de metal şekillendirmedir. Sıcak metal şekillendirme yöntemi ise metal malzemelerin belirtilen ölçü ve niteliklere uygun olarak şekillendirmesini ifade eder. Sıcak metal şekillendirme işlemi, malzemenin son hâli, boyutu ve parçanın özelliklerine göre tamamlanır. Tehlikeli iş kapsamındaki sıcak metallerin şekillendirilmesini ise bu konuda bilgi ve yetkinliğe sahip meslek elemanları ele alır. Meslek elemanlarının bilgi kaynaklarından biri ise sıcak metal şekillendirme kursudur.

Sıcak Metal Şekillendirme Kursu Nedir?

Sıcak metal şekillendirme kursu, işlem hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Kursa yer veren eğitim merkezleri de genellikle tehlikeli işler barındıran merkezlerdir. Sıcak metal şekillendirme kursunda, metal şekillendirmeye ilişkin bilinmesi gereken aşamalar konu edinir. Ayrıca sıcak metallerin şekillendirmesi öncesi ve sırasında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini de eğitimde yer alır.

Genel olarak sıcak metal şekillendirme kursunun dersleri şöyledir:

  • Metal Şekillendirme İşlemi
  • Sıcak Metal Şekillendirmede Tavlama İşlemi
  • Kalıplı ve Kalıpsız Şekillendirme Nedir?
  • Sıcak Metal Şekillendirmede Kullanılan Ekipmanlar
  • Metal Şekillendirme İşleminde İş Sağlığı ve Güvenliği

Derslerin sona ermesiyle sertifika sınavı uygulaması başlatılır. Kursiyerler, eğitim merkezinin düzenlediği sınavdan geçer not almaları durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası alırlar.

Sıcak Metal Şekillendirme Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik ders süresi sunmaktadır.  

Sıcak Metal Şekillendirme Kursuna Kimler Katılabilir?

Sıcak metal şekillendirme kursuna, bu uygulama hakkında bilgi edinmek isteyenler katılabilir. Kurs aracılığıyla mesleki eğitim almak isteyenlerin ise işin icrasına engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaları gerekir.

Online Sıcak Metal Şekillendirme Kursu Var Mı?

Sıcak metal şekillendirme kursu, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Sıcak metal şekillendirme işlemleri ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online sıcak metal şekillendirme kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online sıcak metal şekillendirme eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online sıcak metal şekillendirme programı, işe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Sıcak Metal Şekillendirme Eğitimi Faydalı mıdır?

Online sıcak metal şekillendirme kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online sıcak metal şekillendirme programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Sıcak Metal Şekillendirme Kursu Kazanımları

Sıcak metal şekillendirme eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

  • Metal şekillendirme işleminin neden ve nasıl yapıldığını,
  • Sıcak metal şekillendirmede bilinmesi gereken unsurları,
  • Sıcak metal şekillendirme şekillerini,
  • Metal şekillendirme işleminde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,
  • Sıcak metal şekillendirme işleminde kullanılan ekipmanlarını öğrenmiş olurlar.

Sıcak Metal Şekillendirme Elemanı Ne İş Yapar?

Meslek elemanlarının başlıca görevi, mesleki standartlara uygun çalışma aşamalarında yer almaktır. Buna yönelik görev alan meslek elemanları, metal şekillendirmeye uygun işleri yerine getirirler. İş sağlığı ve güvenliğini uygulayarak da metallerin şekillendirmesinin uygun olmasına aracılık ederler.

Sıcak Metal Şekillendirme Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, işin gerekliliklerine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen mesleki eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Sıcak Metal Şekillendirme Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan sıcak metal şekillendirme belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.