Ana SayfaHaberlerMilli Eğitim Bakanı Özer Duyurdu: Bir İlk Gerçekleşiyor!

Milli Eğitim Bakanı Özer Duyurdu: Bir İlk Gerçekleşiyor!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kongre Merkezi’nde, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Bakan Özer toplantıda yıla çok kapsamlı hazırlıklarla başladıklarını söyledi ve “İlk kez bir eğitim öğretim yılında dağıtılan yardımcı kaynaklar ders kitaplarını geçmiş olacak.” Diyerek müjdeli haberi paylaştı.

Son 19 yılda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ders kitaplarına ücretsiz erişme geleneğini devam ettirdiklerini hatırlatan Özer, şöyle konuştu:

“İnşallah ekim ayı içerisinde 20 milyon ilave yardımcı kaynak ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün göndereceği 4 milyon kaynakla 160 milyon kaynağı tüm okullara ve çocuklara eriştirmiş olacağız. İlk kez bir eğitim öğretim yılında dağıtılan yardımcı kaynaklar, ders kitaplarını geçmiş olacak. Yıllardan beri okullarda konuşulan, velilerin şikâyet ettiği aslında yaygın bir davranış olmayan ama okulları hep töhmet altında bırakan o yardımcı kaynak problemini de inşallah sizlerin de destekleriyle bakanlık olarak tarihe gömeceğiz.”

Bakan Özer, son 20 yılda devasa yatırımlarla 5 yaşındaki okullaşma oranının yüzde 11’den yüzde 94’e çıktığı bilgisini de paylaşarak, “Ortaöğretimdeki yüzde 44 olan okullaşma oranı yüzde 90’a çıktı. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14’dan yüzde 45’lere çıktı. Demek ki yapılabiliyormuş.” dedi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-ilk-kez-bir-egitim-ogretim-yilinda-dagitilan-yardimci-kaynaklar-ders-kitaplarini-gecmis-olacak/2705645

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler