Ana SayfaHaberlerMEB'den Yaz Etkinlik Kursları Müjdesi

MEB’den Yaz Etkinlik Kursları Müjdesi

Millî Eğitim Bakanlığı, eğlenerek öğrenme yöntemini destekleyen yaz etkinlik kursları açılacağını duyurdu. Yaz döneminde matematik, İngilizce ve bilim ve sanat yaz okullarına ek olarak açılacak yaz etkinlik kurslarıyla öğrencilerin öğrenirken eğlenmesi hedefleniyor.

Millî Eğitim Bakanlığı; matematik, İngilizce, bilim ve sanat alanlarındaki yaz okullarının yanı sıra 6-18 yaş öğrencilerin eğlenerek öğrenmeleri için 14 farklı yaz etkinlik kursu açmaya karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yaz tatili döneminde İngilizce ve BİLSEM (Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri) açacak. Bunun yanı sıra öğrencilerin yaz tatilini verimli geçirmesini sağlayacak yaz etkinlikleri kursları düzenleyecek. Yaz etkinlik kursları, tüm kademe okullarda halk eğitim merkezleri aracılığıyla açılacak.

Yaz etkinlikleri kurslarının öğrencilerin yeni bilgiler edinmelerine, yeteneklerini artırmalarına ve sosyal yönden gelişmelerine katkı sağlaması hedefleniyor. Kurslarda öğrencilerin grup çalışmalarına katılarak akranlarıyla birlikte elenerek öğrenebileceği etkinlikler planlandı.

14 farklı alanda kurs açılacak

Yaz etkinlikleri kurs programı; bilgisayar etkinlikleri, model uçak yapımı, robotik kodlama, eğlenceli bilimsel deneyler, yabancı dil, koşarak oryantiring küçükler, çocuklar için felsefe, kişisel gelişim, görsel sanatlar, geleneksel çocuk oyunları, görsel sanatlar etkinlikleri, müzik ve gösteri etkinlikleri, halk oyunları ve spor etkinlikleri olmak üzere 14 farklı alan için açılacak.

Spor alanındaki etkinlik kurslarını tercih eden öğrencilere temel spor becerilerinin yanı sıra satranç, futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, badminton sporları anlatılacak. Halk oyunları kursuna katılacak öğrencilere halk oyunları ve alana ilişkin temel kavramlar ve ritim öğretilecek.

Müzik ve gösteri alanındaki yaz etkinlik kursuna katılan öğrenciler için, farklı müzik aletlerinin kullanılmasına yönelik etkinlikler düzenlenecek. Görsel sanatlar derslerine katılacak öğrencilere, görsel algılarını sanatsal anlatıma dönüştürebilmeleri için boyama teknikleri, boyama çeşitleri, desen, kil ve seramik etkinlikleri düzenlenecek.

Onlarca farklı çocuk oyunu

Kişisel gelişim derslerinde grafik veya sunum yapma konusunda bilgi verilecek ve bilgi teknolojileri alanında uygulamalı eğitim verilecek. Geleneksel çocuk oyunları alanındaki kurslara yönelik olarak16 çeşit oyun için içerik hazırlandı. Robotik kodlama alanındaki yaz etkinlik kursunu seçenler algoritma mantığıyla robot ve kodlama kavramlarını öğrenirken problem çözme becerisi kazanacak.

Koşarak oryantiring kurslarında çocuklar eğlenerek yarışma kurallarını ve harita kullanımını öğrenecek. Bilime meraklı öğrencilerin tercih edebileceği bilimsel deneyler yaz etkinlik kursunda 15 konuda deneyler hazırlandı. Öğrenciler tercihe göre model uçak kurslarına katılıp uçak tasarımı yapabilecek.

Çocuklar için felsefe derslerinde; hak arama, savunma, etkili iletişim, çevre koruma bilinci kazanma, iş birliği, liderlik becerileri, yapıcı eleştiri yapma etkinlikleri yapılacak. Mutfak sanatlarına katılan öğrenciler temel mutfak becerilerini öğrenip yemek yaparken yaratıcılıklarını geliştirebilecek.

Yaz etkinlik kurslarında eğitimi öğretmenler ve antrenörler verecek

Yaz etkinlik kurslarında eğitimi öğretmenler, usta öğreticiler ve antrenörlük belgesi olan eğitimciler verecek. Her etkinlik günlük 6 ders saatini aşmayacak şekilde 60 ders saati olarak uygulanacak. Yaz etkinlik kurslarına 6-18 yaş grubunda olup örgün veya açık öğretim kurumlarında kaydı bulunan öğrenciler başvurabilecek.

14 farklı alanda açılması planlanan kurslar yaş grubu doğrultusunda açılacak. Kurslar yaz tatili boyunca açık kalacak. Kurslara başvuru okullar ve halk eğitim merkezleri üzerinden yapılacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/mebden-ogrencilere-eglenerek-ogrenecekleri-yaz-etkinlik-kurslari/2615113

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler