Ana SayfaHaberlerMEB, Okul Öncesi Eğitimdeki Okullaşma Verilerini Paylaştı

MEB, Okul Öncesi Eğitimdeki Okullaşma Verilerini Paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kocaeli Valiliği’nde yapılan İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı. Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada kentteki eğitim ile ilgili çalışmaları etraflı bir şekilde ele alındığını belirtti. Özer ayrıca, bakanlığın yürüttüğü çalışmalarla 5 yaştaki okullaşma oranının %65’ten, %95’e ulaştığını açıkladı.

Özer, Okullaşma Oranlarına Dair Bilgiler Paylaştı

MEB Bakanı Özer, bulunduğu Kocaeli’de eğitim yatırımlarına dair de veriler paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığının eğitim yatırımlarının toplam bütçesinin 960 milyon lira olduğunu belirten Özer, değerlendirme toplantısında da 1 milyar 325 liralık ilave bütçenin Kocaeli’ye verileceğini açıkladı. Böylece 960 milyonluk eğitim yatırımının, 2 milyar 285 milyon lirayı çıkartacaklarını belirtti.

Özer ayrıca Türkiye’deki okulların güvenli hâle kavuşmasıyla ilgili yakı, yapım ve güçlendirme çalışmalarının da devam ettiğini şu sözlerle bildirdi:“ Biz 2022 yılının sonuna kadar bu çalışmaları büyük oranda bitirmeyi hedefliyoruz. Bunun için bütçemizi ağırlıklı olarak bu alanda kullanmayı hedefledik. Şu anda  Kocaeli’de 15 tane güçlendirme yapılması gereken okulumuz kaldı. Onları da hızlı bir şekilde bugünkü yatırım programına dahil ederek yılın sonuna kadar inşallah bitirmiş olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Özer, bakanlığın çalışmaları doğrultusunda anaokulundaki eğitim oranının da ciddi şekilde arttığını bildirdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çok kapsamlı ve ciddi bir çalışma yürüttüklerini söyleyerek okullaşma oranına dair şu sözlere yer verdi:

“Şu ana kadar 2 bin 50 bağımsız anaokulunu tamamlamış bulunuyoruz. 15 bin 500 de bağımsız ana sınıfı… Bu atılımlarla 5 yaştaki okullaşma oranlarını yüzde 65’ten yüzde 97’ye ulaştırmış bulunuyoruz. Bunun için Kocaeli’de de mevcut anaokulu yapımlarına ilave olarak, bu 6 yeni anaokuluyla bu kapsamda Kocaeli’nin kapasitesini inşallah artırmış olacağız. Yine ilkokul ve ortaokul ihtiyaçlarıyla ilgili 5 tane yeni ilave yatırımı Kocaeli’ye kazandırmış bulunuyoruz. Bir diğer konu, mevcut okullarımızın çatı onarımından, ıslak zeminine kadar hızlı bir şekilde büyük onarımların tamamlanması, bizim en büyük önceliklerimizden bir tanesi. Bu kapsamda da 100 milyonluk ilave yatırımla Kocaeli’deki okullarımızın büyük onarımlarını inşallah nihayetlendirmiş olacağız.”

Özer yaklaşık 5,5 milyar liralık bütçeyi de okul yatırımlarına harcayacaklarını belirterek okulların temizlik, onarım-bakım, kırtasiye ve donatım ile ilgili işlerini ele alacaklarını açıkladı. MEB Bakanı Özer son olarak ise toplantının oldukça verimli geçtiğini ve sürekli yeni yatırımlarla Kocaeli’yi desteklemek için çaba sarf edeceklerini, Kocaeli’nin yeni okul ihtiyaçlarını karşılamak için de gerekli yatırımlarını yapacaklarını aktardı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-bakanlik-olarak-en-buyuk-onceligimiz-okul-oncesi-egitimdeki-okullasma-oranlarini-artirmak/2725421

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler