Ana SayfaHaberlerMEB, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavının Verilerini Açıkladı

MEB, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavının Verilerini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüksek lisans yapan toplam 94 bin 606 öğretmenin, uzman, doktora yapan 257 öğretmenin ise başöğretmenlik sınavından muaf olduğunu iletti. Ayrıca Özer, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı ile ilgili son verileri de açıkladı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavına 595 Bin 598 Kişi Başvurdu

Açıklanan verilere göre Öğretmenlik Kariyer Basamakları eğitimlerine toplam 614 bin 390 öğretmen başvurdu. Başvuru yapan öğretmenlerin yüzde 99’u da eğitimlerini tamamlayarak yazılı sınava girme hakkı elde etti. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına ise gelen başvurusu sayısı 595 bin 598 olarak açıklandı. Bununla birlikte MEB Bakanı Özer, yüksek lisans ve doktorası bulunanların sınavdan muaf olduğunu tekrar hatırlattı. Bakan Özer ayrıca söylerine şöyle devam etti:

“Muaf olan öğretmenlerimizin sayıları belli oldu. Buna göre hâlihazırda eğitim sistemimizde bulunan 75 bin 506 bin uzman öğretmen sayısı, sınavdan muaf olan 94 bin 606 yeni uzman öğretmenle 170 bin 112’e ulaşacak. Şu anda 89 olan başöğretmen sayısı, sınavdan muaf olan 257 öğretmenle beraber toplam 346’ya çıkacak. İnşallah, sınava girerek uzman ve başöğretmen olmaya hak kazanacak arkadaşlarımızla birlikte bu sayı daha da artacak ve hep birlikte yolumuza çok daha güçlü devam edeceğiz.” İfadelerini ekledi.

MEB Bakanı Özer son olarak Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavının planlandığı gibi 19 Kasım tarihinde, 81 ildeki sınav merkezlerinde yapılacağını ve sınav soru kitapçıklarının da baskı aşamasında olduğunu belirtti.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/bakan-ozer-94-bin-ogretmenin-kariyer-basamaklari-yazili-sinavindan-muaf-oldugunu-acikladi/haber/28077/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler