Ana SayfaHaberlerMEB ile TOBB Mesleki Eğitim Merkezleri İçin İş Birliği Yapacak

MEB ile TOBB Mesleki Eğitim Merkezleri İçin İş Birliği Yapacak

TOBB Konferans Salonu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü imzalandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün “mesleki eğitim merkezlerinden” daha fazla faydalanması gerektiğini ifade ederek, “Ben bu kapsamda gençlerimizi, mesleki eğitim merkezlerine kayıt olmaya, işverenlerimizi de mesleki eğitim merkezlerinden öğrenci almaya davet ediyorum.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, protokol töreninde yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin öncelikli meselesinin eğitim olduğuna inandıklarını dile getirdi.

TOBB’un eğitim alanında gerçekleştirdiği çalışmalardan bahseden TOBB Başkanı, konuşmasında “Özel sektör olarak, nitelikli çalışan bulamamaktan, mesleki eğitimin ihtiyaçları karşılamamasından şikâyet ediyorduk. Mesleki eğitimde kamu-özel sektör iş birliğini artırmak, özel sektörün rolünü güçlendirmek istiyorduk. Mesleki eğitim, özel sektörün insan kaynağını karşılamada en önemli vasıta olsun istiyorduk. Bu bizim 20 senedir gündemimizde olan bir konuydu. Bakanımız Sayın Mahmut Özer’den bu konuda hem büyük destek hem de önemli icraatlar gördük.” cümlelerine yer verdi.

Merkezlerdeki her öğrenciye maddi destek veriliyor

Türkiye’deki büyük şirket ve kuruluşları, meslek liselerinden stajyer öğrencilere ve yeni mezun gençlere istihdam sağlamaya davet eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşmasına devam ederken “Bugün burada, mesleki eğitimin yükselen değeri olan mesleki eğitim merkezleri ile oda-borsalarımızın ve üyelerimizin iş birliğini artırmak için yeni bir adım atacağız. Bakanımızın destekleriyle mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayımız ciddi oranda arttı. Mesleki eğitim merkezlerini, istihdam ve eğitimde olmayan gençlerimiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler için verilen devlet desteği artırıldı ve işverenler üzerindeki yükler kaldırıldı. Devletimiz, mesleki eğitim merkezlerindeki her bir öğrenci için asgari ücretin 3’te 1’i oranında destek veriyor, son sınıfta bu destek asgari ücretin yarısına yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Hisarcıklıoğlu, bu noktada özel sektörü mesleki eğitim merkezlerinden daha çok istifade etmeye davet ederek, “Ben bu kapsamda gençlerimizi, mesleki eğitim merkezlerine kayıt olmaya, işverenlerimizi de mesleki eğitim merkezlerinden öğrenci almaya davet ediyorum.” dedi.

İş birliği protokolü kapsamında, mesleki eğitim merkezleri ile TOBB’a bağlı oda-borsaların eşleştirilmesini, söz konusu eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının ciddi oranlarda artırılmasını ve  oda-borsa üyesi şirketlerin de bu merkezlerden daha fazla öğrenci almasını öngörüyor.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-ile-tobb-arasinda-mesleki-egitim-merkezleri-is-birligi-protokolu-imzalandi-/2658075

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler