Ana SayfaKurslarKişisel GelişimÇatışma Yönetimi Eğitimi

Çatışma Yönetimi Eğitimi

Çatışma Yönetimi Nedir?

Çatışma kavramına geniş bir açıyla yaklaşan çatışma yönetimi, önlenemez gibi görülen çatışma ve sorunların nasıl çözüleceğine yönelik bir çatı kavramdır. Çatışmaların, çatışma öncesi ve sonrasında yönetilebileceğini içeren çatışma yönetimi, var olan sorunlara karşı nasıl ve ne şekilde önlem alınması gerektiğini aktarır. Çatışma yönetimi kavramını detaylıca ele alan bilgi kaynaklarından biri ise çatışma yönetimi eğitimidir.

Çatışma Yönetimi Eğitimi Nedir?

Kurumsal ve kişisel gelişim eğitimlerinden biri olan çatışma yönetimi kursu; çatışma nedir, türleri nelerdir ve aslında çatışma neden çıkar sorularını yanıtlar. Bu kapsamda da çatışmaların nasıl yönetilmesi gerektiği ve çatışmada nasıl iletişim kurulacağı aktarılır. Kurs, genel olarak sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Eğitim merkezlerinin verdiği kurs,

Genel olarak çatışma yönetimi kursunun konu başlıkları şöyledir:

 • Çatışma Yönetimi Ne İşe Yarar?
 • Çatışma Yönetimi Stratejileri Nelerdir?
 • Çatışma Yönetimi Nasıl Uygulanır?
 • Çatışma Türleri Nelerdir?
 • Çatışmada Yaşanan Duygular
 • Duygu Yönetimi ve Çatışmada Aşırı Duyguları Kontrol Etme
 • İletişim Engelleri Nelerdir?
 • Öfke Nasıl Kontrol Edilir?
 • Çatışmada İletişim Nasıl Kurulur?

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerlerin bilgi kazanımlarını ölçen sertifika sınavına geçilir. Yapılacak sertifika sınavı, kurs merkezinin sınav formatına göre uygulanır. Genellikle çoktan seçmeli formatta yapılan sınav sonrası başarılı olan kursiyerlere katılım belgesi ya da kurs bitirme sertifikası verilir.

Çatışma Yönetimi Kursuna Kimler Katılmalı?

Çatışma yönetimi eğitimine bu konuda bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Bilhassa çalışma hayatında yer alıp zaman zaman çatışmanın ortasında kalan ve çatışmayı nasıl yönetilebileceği bilemeyenler kurs aracılığıyla neler yapmaları gerektiğini öğrenebilirler. Yine stres ve duygu yönetimi konusunda gerekli bilgi ve stratejileri öğrenmek isteyenler de kursa katılabilirler.

Online Çatışma Yönetimi Kursu Var Mı?

Çatışma yönetimi eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Çatışma yönetiminin aşamalarını ve çatışma türlerini konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online çatışma yönetimi kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online çatışma yönetimi eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitim de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online çatışma yönetimi programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Çatışma Yönetimi Eğitimi Faydalı mıdır?

Online çatışma yönetimi kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla çatışmalarda edilmesi gerekenleri konu edinir. Bu bakımdan online çatışma yönetimi kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak tercih edilebilir.

Çatışma Yönetimi Kursu Kazanımları

Çatışma yönetimi kursu sonunda katılımcılar;

 • Çatışma yönetimi kavramının nasıl ortaya çıktığını,
 • Çatışma türlerini,
 • Çatışma öncesi ve sonrasında hangi adımların atılabileceğini,
 • Çatışmada iletişim ve duyguların nasıl etkin yönetileceğini,
 • Çatışmalarda kişiliklerin nasıl yönetilebileceğini,
 • Kişilerarası iletişimde çatışmaya yol açabilecek durumları,
 • Kurumlarda uzlaşı kültürünün nasıl yayılabileceğini,
 • İş yerlerinde çatışmalarının nasıl ele alınabileceğini,
 • İş hayatındaki çatışmalarda yönetici ve işverenlerin sorumluluklarını ve görevlerini öğrenmiş olurlar.

Çatışma Yönetimi Kurs Sertifikası Ne İşe Yarar?

Çatışma yönetimi eğitiminin amacı, çatışmaların en az zararla atlatılma yollarını aktarmaktır. Kursta, özellikle iş hayatında yaşanabilecek ve sonuçları ağır olabilecekler çatışmaları, en aza indirme stratejileri paylaşılır. Yine farkında olmadan kişilerarası iletişimde yaşanan çatışmaların da uzamaması adına neler yapılacağı kursta yer alır. Genel olarak çatışma yönetimi eğitimi, yaşanabilecek ya da yaşanan çatışmalarının yıkıcılığını azaltmaya yönelik işe yarar bilgiler sunar.

Çatışma Yönetimi Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan çatışma yönetimi kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, çatışma yönetimi konusunda bilgi sahibi olduklarını göstermiş olurlar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.