Ana SayfaHaberlerLGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS sınavı kapsamında gerçekleşen merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara “meb.gov.tr” ile “sonuc.meb.gov.tr” internet adresleri üzerinden erişim sağlanmakta.

LGS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildiren MEB Bakanı Mahmut Özer, “LGS kapsamında yapılan merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarını “meb.gov.tr” ve ile “sonuc.meb.gov.tr” adreslerinden erişime açtık. Öğrencilerimize hayırlı olsun. Öğrencilerimiz, yerleştirme sonuçlarına T.C. kimlik numaraları ve doğum tarihleri ile ulaşabilecek.” bilgisini paylaştı.

Sınav sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mahmut Özer, açıklamasında “Bu yıl 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’u Merkezi Sınav’a katıldı ve 1 milyon 8 bin 139 öğrenci, ilk yerleştirme için tercihte bulundu. Bu öğrencilerden 951 bin 703’ü yani yaklaşık yüzde 95’i, tercih ettiği okullardan birine yerleştirildi. 2021 yılındaki ilk yerleştirme döneminde tercih yapan öğrencilerden yüzde 93’ünün ortaöğretim kurumlarına yerleştirildiği dikkate alındığında bunun önemli bir iyileştirme olduğu görülüyor. Bu süreç, ilk adımda daha fazla öğrencinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesi ve yerleştirme sürecine yönelik memnuniyetin artırılması açısından olumlu bir gelişme.” dedi.

Bakan Özer’den Öğrencilere Önemli Hatırlatma

Bakan Özer ayrıca ilk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için de müjdeli bir haber paylaşarak, yerleştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Konuya ilişkin açıklamasında “LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil başvuruları başladı. 25-29 Temmuz arası, yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 1 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek, sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 8 Ağustos 2022’de tamamlanmış olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 19 Ağustos 2022’de yerleştirme süreci tamamlanacak.” ifadelerine yer veren Bakan Özer; liseye geçişte öğrencilerin yaklaşık yüzde 85’inin ortaöğretim kurumlarına yerel olarak yerleştirilmesinin, bu yerleştirme türünü oldukça önemli hale getirdiğinin de altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler