Ana SayfaHaberlerMatematik Seferberliği Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Matematik Seferberliği Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı Matematikte Seferberlik Çalışmaları; Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü koordinasyonundaki eTwinning, Scientix, Future Classroom Lab, DesignFILS, Novigado ve Edusimsteam projeleri ile genişleyerek devam ediyor.

Matematik Öğretimi Dijitale Taşındı

“Eğlen, Keşfet, Öğren” sloganıyla yola çıkan Matematik Seferberliği çalışmaları, https://matematik.eba.gov.tr adresi üzerinden matematiğin öğretimini dijital mecralara taşımaya devam ediyor. Bu kapsamda öğrencilere matematiğin günlük hayattaki yeri konusunda farkındalık sağlayacak bilgiler sunuluyor. Animasyon, video ve etkileşimli içerikler aracılığıyla öğrencilerin okuldan edindikleri kazanımları pekiştirmeleri amaçlanıyor.

Ayrıca Matematik seferberliği çalışmaları, 27 Temmuz 2022 tarihinden itibaren Ankara, Diyarbakır, Bursa, İzmir ve Muğla’da matematik öğretmenlerine yönelik yüz yüze gerçekleşen çalıştay ve çevrimiçi seminer/konferansı da kapsadı. Yine illerde yürütülen çalışmalar doğrultusunda 198 etkinlik, proje koordinatörleri tarafından gerçekleştirildi. Böylece de toplam 16 bin 127 matematik öğretmenine ulaşılmış olundu. Tüm çalışmalar sonucunda ise öğretmenlerin, matematik öğretimini daha eğlenceli ve etkin hâle getirmelerine rehberlik edecek 20 öğrenme senaryosu hazırlandı.

Seferberlik Kapsamında Çok Sayıda Kitap ve Materyal Hazırlandı

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Novigado Projesi dahilinde, matematik öğretiminin yenilikçi pedagojilere dayalı olmasını içeren “Yenilikçi Öğrenme Alanlarında Matematik Uygulamaları Rehberi” kitabı ile Scientix Projesi kapsamındaki “Matematik Öğretiminde STEM Eğitimi Uygulamaları” rehberi hazır hâle getirildi. Yine Future Classroom Lab Projesi aracılığıyla geleceğin sınıfı modelinde matematik eğitimi uygulamasını içeren Geleceğin Sınıfı ve Matematik Öğretimi El Kitabı ve Geleceğin Aktif Öğrenme Pedagojisine Dayalı Matematik Öğretimi kitabı hazırlandı.

Öğretmenlere ve öğrencilere ulaşmayı amaçlayan Matematik seferberlik çalışmaları, sosyal medya platformları aracılığıyla proje tanıtımlarını duyurmayı amaçlıyor. Ayrıca sosyal medyadaki paylaşımlar devam etmekle birlikte yayına hazır hale gelen projelerin de matematik.eba.gov.tr internet adresinden İyi Örnekler sekmesi aracılığıyla haftalık olarak paylaşılması hedefleniyor.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/matematik-seferberligi-devam-ediyor/haber/28173/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler