Ana SayfaKurslarBilgisayar, BilişimBilgisayar Programcılığı Kursu

Bilgisayar Programcılığı Kursu

Bilgisayar Programcılığı Nedir?

İleri düzey bilgisayar kullanımının iş dünyasına kattığı mesleklerden biri de bilgisayar programcılığıdır. Bilgisayar programcılığı temelde ilgili programlarının daha etkin bir şekilde kullanılmasını ve çalıştırılmasına kapsar. Bilgisayar programcılığı için gerekli tüm detay kullanımları bilen kişi ise bilgisayar teknikeri veya bilgisayar programcısı olarak adlandırılır. Bilgisayar programcılığı içeren üniversite eğitimleri dışında bir de bilgisayar programcılığı kursu vardır.

Bilgisayar Programcılığı Kursu Nedir?

Bilgisayar programcılığı kursu, temel seviyeden ileri seviyeye kadar bilgisayar kullanımını kapsayan sertifikalı bir eğitim programıdır. Kursiyerler, ileri seviye bilgisayar öğrenerek bilişim dünyasın yerlerini alabilirler. Bununla birlikte kendi iş alanlarında da bilgisayar becerilerini geliştirmiş olurlar.

Bilgisayar programcılığı eğitim programı, sektöre nitelikli bilgisayar programcısı veya teknikeri yetiştirme amacı taşır. Kurs sürecinin başlangıcında, temel bilgisayar kullanımına yönelik dersler aktarılır ve eğitimin sonuna doğru ileri seviye bilgisayar bilgisine geçiş yapılır.

Bilgisayar programcılığı kursu, hem kamuda hem de özel sektörde istihdamı artıran bir eğitim seçeneğidir. Kurs bitiminde verilen bilgisayar programcılığı sertifikası da bilgisayar bilgisini kanıtlayan en işe yarar bilişim sertifikalardan biridir. Verilen sertifika, MEB onaylı olabileceği gibi üniversite veya kurum onaylı da olabilir. MEB onaylı bilgisayar programcılığı eğitimi, özellikle kamuda belli pozisyonlara başvurmak için öne çıkan bilişim kurslarından biridir. Eğitim sürecinde temel seviye bilgisayar kullanımından başlayarak yazılım programı geliştirmeye kadar geniş içerikli bilgisayar dersleri sunulur.

Bilgisayar programcılığı kursunun genel ders içerikleri şöyledir:

 • Bilgisayar Kullanımına Giriş
 • Windows İşletim Sistemi
 • Algoritmik Düşünceye Giriş
 • Problem Çözme Teknikleri
 • MS Office Programları
 • Veri Yönetimi
 • Temel Programlamaya Giriş
 • İnternet ve Ağ Güvenliği
 • C Sharp Dili
 • Delphi

Eğitim, öncelikle ileri düzey bilgisayar bilgisini başlatan algoritmik düşünme ve problem çözme tekniklerini ele alır. Bilgisayar programları, algoritmik sıralamaya uygun olarak tasarlandığı için öncelikle bilgisayar bilimleri için gerekli olan düşünme biçimini ele almak gerekir. Bilgisayar programı geliştirmek isteyen kursiyer, öğrendiği bilgiler eşliğinde programı nasıl geliştirebileceğin arka planını çözmüş olur. Eğitimin ilerleyen aşamalarında ise yazılım programlarının nasıl uygulandığına dair esas bilgileri öğrenir. Bilgisayar programcılığı kursu, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahip olarak kursiyere ulaşır ve istihdamı destekleyen dersler sunar.

Bilgisayar Programcılığı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Bilgisayar kullanımı ile ilgili ileri seviye bilgiler öğrenmek isteyen herkes kursa katılabilir. Daha özelde ise kamuda veya özel sektör iş alanlarında bilgisayar işletmeni, teknikeri ya da çözümleyici olarak çalışmak isteyenler eğitimden yararlanabilirler. Yine bilgisayar bilgisini artırarak kendi iş alanında bilgisayar kullanımını genişletmek isteyenler de eğitimi alabilirler.

Bilgisayar Programcılığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

İş imkanları açısından fırsat yaratan bilgisayar programcılığı kursu, kamu ve özel sektör odaklı mesleklere de kapı açar. Kursa katılanlara, başarılı olmaları durumunda MEB veya üniversite onaylı sertifika verilir. Bilgisayar programcılığı sertifikası, kamuda geçerliliği olan bir sertifika türüdür. Sertifikasını alan kursiyer, kamuda çalışabileceği gibi özel sektördeki belli başlı bilişim alanlarında da iş bulabilir.

MEB onaylı bilgisayar programcılığı eğitiminde MEB’in hazırladığı sınav soruları sorulur. MEB’in düzenlediği sertifika sınavı da iki aşamadan oluşur. Teorik ve uygulamalı sınavdan geçer not alan kursiyerler, kamudaki bilgisayar işletmeni, programcı ve çözümleyici pozisyonları için başvuru yapabilme olanağına sahiptirler.

Üniversite ve kurum onaylı sertifika programları ise kurumun düzenlediği içerikleri baz alarak sertifika sınavı uygular. Yine belirlenen puanı elde eden kursiyerler, bilgisayar programcılığı sertifikası almaya hak kazanırlar. Sertifikanın işe yarar yönü, her sektörde geçerli bir niteliği barındırmasıdır.

İleri seviye bilgisayar bilgisini kanıtlayan sertifika, Özellikle özel sektörde bilgisayar ile ilgili meslekleri yerine getirmek için en işe yarar yetkinlik belgelerinden biridir. Bilgisayar programcılığı kursu sertifikası, uzaktan eğitim veren kurumlardan da alınır. Sıklıkla da zaman ve mekân sorunu yaşamamak için online bilgisayar programcılığı kursu tercih edilir. Yine online eğitim veren kurs merkezleri de MEB’in hazırladığı kursu baz alarak MEB onaylı sertifika verir veya üniversite-kurum onaylı sertifika sunar.

Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim Kursu Kazanımları

Bilgisayar programcılığı sertifikalı programı tamamlayan kursiyer;

 • İleri seviye bilgisayar bilgisi edinir,
 • Ağ ve internet güvenliğini tanır,
 • Bilgisayar uygulamaları hakkında geniş bilgiler edinirler,
 • Sık kullanılan yazılım dillerini öğrenir,
 • Bilgisayar programı geliştirmesi istendiğinde işin başına geçer,
 • Algoritmik düşünme çerçevesinde program geliştirmenin altyapısını oluşturur,
 • Kamu ve özel sektördeki bilgi-işlem alanlarında iş bulabilirler,
 • Edindiği bilgilerle bilgisayar veya yazılım mühendisliği alanında da kendini geliştirmenin yolunu açar.

Bilgisayar Programcısı Ne İş Yapar?

Bilgisayar programcısı unvanına sahip bir çalışan, ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda kurum içi yazılım programları kurar ve yönetir. Kurumun belirlediği iş tanımını baz alarak web sitesi geliştirme, test etme, teknik servis ve bilgi işlem uygulamaları gibi işleri yerine getirir. Programcı genel olarak da web programlama işiyle uğraşır ve kurumun web sitesi yönetiminden sorumlu olur. Sıklıkla bilgi-işlem departmanına bağlı olarak çalışır.

Bilgisayar Programcısı Olmak İçin Gereken Şartlar

Ön lisans bilgisayar programcılığı mezunu olanlar, direkt kendi alanlarıyla ilgili meslekleri yerine getirebilirler. Bilgisayar programcılığı kursunu bitirenler ise bilgisayar bilgilerini ilerletmek amacıyla spesifik yazılım dillerine yönelebilirler.

Programcı olarak iş bulmak için ise sayısal düşünme, analiz yetkinliği, işe yarar yazılım dillerini kullanabilme ve ekip çalışmasına yatkınlık gibi ön şartlara sahip olmak gerekir. Bilgisayar programcılığında mezun olanlar, iş bulma olanaklarını artırmak amacıyla da bilgisayar mühendisliğine geçebilirler. DGS aracılığıyla eğitimlerine 2 yıl daha ekleyebilir ve bilgisayar mühendisi olarak mezun olabilirler. Kurslarla kendini geliştirme yolunu tercih edenler de nitelikli bilişim eğitimleri ile mesleki gelişimlerine katkı sunabilirler. Ayrıca İngilizce dil yetkinliklerini artırmaları durumunda, yurt dışı iş olanaklarını genişletebilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.