Ana SayfaHaberlerLiselerde Bilim Uygulamaları Programı Başlıyor

Liselerde Bilim Uygulamaları Programı Başlıyor

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, birçok farklı alanda akademik becerilerinin geliştirilmesi amacıyla öğrencilerin bilimsel toplantılar düzenlemelerine olanak tanıyacak yeni bir program hayata geçirilecek.    

Bakanlık, Liselerde Bilim Uygulamaları Programına ilişkin uygulama kılavuzunu tüm şehirlere gönderdi. Kılavuza göre pilot program, bu ay sonu itibarıyla Adıyaman, Ankara, Aydın, Bursa, Iğdır, Isparta ve Samsun’daki Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde, gelecek eğitim-öğretim yılı itibarıyla ise tüm şehirlerdeki okullarda uygulanacak.

Program sayesinde öğrencilerin, akademik çalışmalara altyapı oluşturacak becerilerinin geliştirilmesi ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda öğrenciler bilimsel toplantılar düzenleyecek ve uygulamalı bilim çalışmaları yapacak.

Öğrenciler araştırma yapıp bilimsel toplantı düzenleyecek

Programa, il veya ilçe millî eğitim müdürlükleri, Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri, okul yöneticileri ve öğretmenler ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde görevli akademisyenler katılım sağlayacak. Üniversiteler ile iş birliği yapılması da gündemde.

Liselerde öğrenciler gruplar oluşturarak bilimsel toplantılar düzenleyecek. Toplantılar “Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Büyük Veri ve Veri Madenciliği, Ekolojik Denge, Elektrikli Araçlar, E-Ticaret, Geleceğin Teknolojileri, Genetik ve Biyoteknoloji, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji, Nesnelerin İnterneti, Organik Tarım” gibi alanlarda yapılabilecek.

“Öğrencilerimizin yaparak öğrenmelerini sağlamak istiyoruz”

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, programa ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Öğrencilerimizin hayata hazırlanmaları için onları her açıdan desteklemeye çalışıyoruz. Hazırladığımız bu programla, lise öğrencilerimiz akademik çalışmalar yapabilmeyi ve bilimsel toplantılar düzenlemeyi öğrenecekler. Bu sayede hem birçok alanlarda farkındalıkları artacak hem de akademik becerileri gelişecek.”

Okul ve il bazlı yürütülecek program kapsamında konferans, panel, seminer, bilgi şöleni, forum gibi toplantılar düzenleneceğini vurgulayan Bakan Özer, programın fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarında gerçekleştirileceğini belirtti.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/liselerde-bilim-uygulamalari-programi-basliyor/haber/28190/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler