Ana SayfaKurslarKişisel GelişimKısa Film Yapımı Kursu

Kısa Film Yapımı Kursu

Kısa Film Yapımı Nedir?

Kısa film, sinema endüstrisinin gelişimine etki eden en önemli film teknikleri arasındadır. Kısa film yapımı, uzun metraj filmden farklı olarak daha kısa zaman diliminde gerçekleşir. Genellikle de kısa filmler, az bütçe ile yaratıcı işlerin ortaya çıkmasına vesile olur. Aynı zamanda kısa filmler, kendini kanıtlamak isteyenler yönetmenler ile öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır. Kısa film yapımının ayrıntıları ve aşamaları ise yalnızca üniversite eğitimi ile verilmez. Kısa film yapımı kursu adıyla bu film çekme yönteminin ayrıntıları aktarılır.

Kısa Film Yapımı Kursu Nedir?

Kısa film yapımı kursu, kısa film tekniğini öğrenmek ve uygulamak isteyenlere yöneliktir. Bu kapsamda da kursun amacı, kısa film yapımına aşina olarak kısa film çekmeyi bilen kursiyerler yetiştirmektir. Kısa film yapımı kursu genel olarak halk eğitim, uzaktan eğitim, SEM ve sinema atölyeleri tarafından verilir. Kısa filmin yapım aşamalarının anlatıldığı eğitimde, uzun metraj ile kısa metraj arasındaki yapı ve öykü farklılıklarına değinilir. Buradan hareketle de kısa film senaryosu ve çekimi üzerinde durulur.

Genel olarak kısa film yapımı kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Kısa Film Nedir?
 • Kısa Filmin Tarihsel Gelişimi
 • Kısa Film Türleri
 • Film Yapımında Temel Unsurlar
 • Dünyada ve Türkiye’de Kısa Film Sektörü
 • Görüntünün Teknik Temelleri
 • Temel Kamera Ayarları
 • Işık ve Sanat Yönetimi Kullanımı
 • Kısa Film Senaryo Yazımı
 • Kısa Film Kurgu Teknikleri

Genel olarak eğitim süreci, sinema sektöründe kısa filmin yolculuğuna dair bilgilerle ilerler. Bununla beraber bazı kısa film kursları, pratik bilgi üzerinde durarak yapım aşamalarına dair uygulamaları konu edinir. Kurs sonunda ise katılımcının bilgi kazanımını belgeleyen üniversite, MEB veya kurum onaylı belge sunulur.

Kısa Film Yapımı Kursuna Kimler Katılabilir?

Sinema sektörüne ilk adımı atmak isteyip kısa film çekmek isteyen herkes eğitime katılabilir. Aynı zamanda iletişim veya güzel sanatlar eğitimi görmeyip kısa film çekimi hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak isteyenler de eğitim aracılığıyla gerekli bilgileri edinebilirler. Yine çektiği kısa filmlerle festivallere başvuracak kişiler de doğru bilgi almak amacıyla kursu tercih edebilirler.

Online Kısa Film Yapımı Kursu Var mı?

Kısa film yapımı eğitimi, yüz yüze olduğu kadar online eğitim yoluyla da bilgi sunar. Kısa film yapım aşamaları ve çekimi üzerinde duran online kısa film yapımı eğitimi, teorik ve pratik bilgi sunmayı amaçlar. Kimi kurs merkezi ise online kısa film yapımı programını, yeterli talebin olması durumunda açar. Yine online açılan kurslar, yalnızca teorik bilgi aktarımında bulunabilir. Bundan dolayı kısa film yapım kursunu arayan birinin öncelikle ders içeriklerine bakması gerekir. Genel olarak uzaktan kısa film yapım kursları, eğitim sonunda bilgi kazanımını belgeleyen kurum veya üniversite onaylı sertifikaya yer verir.

Online Kısa Film Yapımı Kursu Faydalı Mıdır?

Online kısa film yapımı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan kısa film yapımına dair bilgi edinmek isteyenlere yöneliktir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla kısa film yapmak için gerekli olan unsurları ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kısa film yapımı programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak tercih edilebilir.

 Kısa Film Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla tamamlayanlar;

 • Kısa filmin tarihsel gelişimi,
 • Kısa filmin yapısal özelliklerini,
 • Kısa süre içinde öykünün nasıl anlatılacağını,
 • Kısa film kapsamında yer alan türleri,
 • Görüntüyü oluşturan teknik konuları,
 • Kısa film çekim tekniklerini,
 • Kısa film yapımına hazırlık sürecinin planlanmasını,
 •  Kısa film senaryo unsurlarını,
 • Dünya ve Türk sinemasında kısa film örneklerini,
 • Kamera ve ışık kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar.

Kısa Film Yapımı Sertifikası Nasıl Alınır?

Kısa film yapımı sertifikası olarak ifade edilen belge, kurs bitirme belgesidir. Kimi kurs merkezleri, ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınavı uygulamasa yer verir. Yapılan çoktan seçmeli sınavdan belirlenen geçme notunu aşanlar da kısa film yapımı kurs bitirme belgesi almaya hak kazanırlar. Kursiyerler, MEB veya üniversite onaylı belge almaları durumunda aldıkları belgeyi e-devlet üzerinden sorgulayabilirler.

Kısa Film Yapımı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Kısa film yapımı programı, kursiyerin kısa film çekimine dair aşinalık kazanmasını sağlar. Kursiyerler edindikleri bilgilerle yapım sürecinde daha etkin roller edinirler. Böylelikle başarılı kısa filmlere imza atmak için hangi unsurlara ve aşamalara dikkat etmeleri gerektiğini kavrarlar. Eğitim sürecinde edinilen bilgiler de kısa film kurs bitirme sertifikası aracılığıyla gösterilir.

Kısa Film Yapımı Nasıl Öğrenilir?

Kısa filmler, uzun metraj filmlere kıyasla az bütçe ve ekipmanla yapılabilir bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte başarılı ve öne çıkan bir kısa film çekmek için bu konuda bilgi ve fikir sahibi olmak gerekir.

Eğitim veya deneyim aracılığıyla kısa filmin yapımına şahit olmak, en önemli şartlardan biridir. Yeterli bilgiye sahip olanlar, kısa filmleri birkaç temel ekipman aracılığıyla çekebilirler. Bununla birlikte kısa filmin en önemli yapı taşlarından biri olan senaryonun da hazır olması gerekir.

Önemli bir diğer unsur ise kısa film yapımına birden fazla kişinin dahil olmasıdır. Kısa film, yapısı gereği tek başına çekebilir özellikte olsa da ışık kullanımı, senaryo, görüntü yönetmeliği ve oyuncular gibi temel unsurlar da başarılı bir kısa film için gereklidir. Ayrıca kısa film yapımında görev alan her bir çalışan, farklı gözlerle filmi değerlendirerek eksik ve hatalı yönlerin farkına varılmasını hızlandırır.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.