Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuLastik Üretimi Kursu Eğitim Programı

Lastik Üretimi Kursu Eğitim Programı

Lastik Üretimi Nedir?

Lastikler, kauçuk malzemelerinin kullanılarak tekstil teknolojisinde imalata hazır hâle gelirler. Lastik üretiminde görev alan meslek çalışanları, kalite kontrol ve iş sağlığı-güvenliği uygulamalarını etkinleştirerek işlerini yaparlar. Meslek çalışanlarının lastik üretim konusundaki bilgi kaynaklarından biri ise lastik üretimi kursudur. Kurs programı, üretim aşamaları ve mesleki standartları tanıtıcı nitelik taşır.

Lastik Üretimi Kursu Nedir?

Lastik üretimi kursu, iş yeri güvenliğinin sağlanarak lastik üretim aşamalarının doğru şekilde uygulanmasına yöneliktir. Lastik üretimi kursunu, genellikle tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri verir. Verilen kurslar, lastik üretiminde görev alan meslek elemanının görevlerini tanıtır. Bu kapsamda da iş sağlığı ve güvenliği ile kalite kontrol aşamaları konu edinir. Yine lastik üretiminde kullanılan kimya teknolojisi ve tekstil sanayi uygulamaları da eğitimde yer alır.

Genel olarak lastik üretimi kursunun dersleri şöyledir:

 • Lastik Üretimi Aşamaları
 • Lastik Karışımı Hazırlama
 • Lastik Üretim Prosesi
 • Lastik Üretiminde Kalite Kontrol Aşamaları
 • Lastikleri Kumaş ile Kaplama
 • Lastik Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri

Ders içeriklerinin sona ermesiyle lastik üretimi konusunda bilgileri ölçme amacı sunan sınav aşamasına gelinir. Sertifika sınavı olarak adlandırılan sınav çoğunlukla çoktan seçmeli sınav formatında hazırlanır. Sınavın geçme notunu ise kurs merkezi belirler. Belirlenen geçme notunu aşan katılımcılara da katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Lastik Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Lastik üretimi kursuna, bu alanda çalışmak isteyip bilgi sahibi olmak isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte mesleği yerine getirmek isteyenlerin, kimya teknolojisi alanında çalışmak istemesi gerekir. Ayrıca mesleğe engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel sorunun olmaması şartı da aranır.

Online Lastik Üretimi Kursu Var Mı?

Lastik üretimi eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Lastik üretiminin aşamalarını ve mesleki standartları konu alan kurs, online eğitime bağlı olarak da sunulur. Bununla beraber online lastik üretimi kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online lastik üretimi programı, yapılması gereken işlemler hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online lastik üretimi, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Lastik Üretimi Eğitimi Faydalı mıdır?

Online kalite kontrol elemanı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kalite kontrol elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Lastik Üretimi Kursu Kazanımları

Lastik üretimi eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Lastik üretiminde izlenen aşamaları,
 • Lastik karışımının nasıl hazırlanacağını,
 • Lastik üretim aşamalarında kullanılan malzemeleri,
 • Lastik çemberinin kumaş ile kaplanmasında izlenen adımları,
 • Lastik tıraşlamanın nasıl yapıldığını,
 • Lastik üretiminde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Lastik üretiminde alınması gereken kalite kontrol aşamalarını öğrenmiş olurlar.

Lastik Üretimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, lastik üretim elemanı mesleğine olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı, ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Lastik Üretimi Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan lastik üretimi belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.