Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKauçuk Esaslı Üretim Kursu Sertifika Programı

Kauçuk Esaslı Üretim Kursu Sertifika Programı

Kauçuk Esaslı Üretim Nedir?

Kauçuk, yüksek elastikiyete sahip olan bir malzemedir. Yumuşaklık, dayanıklılık, hava ve su geçirmezlik gibi önemli avantaj sağlayan özelliklere de sahiptir. Bu nedenle kullanım alanı geniştir. Elektriği iletmemesi, kauçuk maddenin yalıtım ve izolasyon için sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır. Üretim sürecinde çalışan meslek elemanlarının hem meslekle ilgili konularda hem de iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi sahibi olmaları önem taşır.

Kauçuk Esaslı Üretim Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kauçuk esaslı üretim kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Kauçuk Esaslı Üretim Kursu Nedir?

Kauçuk esaslı üretim kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kauçuk esaslı üretim kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin hem mesleki konular hem de iş sağlığı ve güvenliği konularında kapsamlı bilgi sahibi olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak hammaddenin hazırlanmasından makinelerin devreye alınmasına, üretim için kullanılan makinelerin bakımından üretim hatalarını giderme yöntemlerine kadar birçok konu üzerinde durulur. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran kauçuk esaslı üretim kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Kauçuk Malzemenin Hammaddesi
 • Masterbach Hamur Yapımı
 • Şekillendirilmiş Hamur Kontrolü
 • Metallerin Kauçuktan Arındırılması
 • Kauçuk Ürüne Vulkanizasyon
 • Kauçuk Esaslı Üretimde İş Sağlığı ve Güvenliği

Kauçuk Esaslı Üretim Kursuna Kimler Katılabilir?

Kauçuk esaslı üretim kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş sağlık raporu istenecektir.

Online Kauçuk Esaslı Üretim Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kauçuk esaslı üretim kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve kurs sürecinde temel teorik bilgiler aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir.

Online Kauçuk Esaslı Üretim Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Kauçuk Esaslı Üretim Kursu Kazanımları

Kauçuk esaslı üretim eğitimi ile kursiyerlerin üretim sürecinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Kauçuk maddesi nedir, nasıl özelliklere sahiptir?
 • Kauçuk hamuru nasıl hazırlanır ve nasıl şekillendirilir?
 • Kauçuk hamuru şekillendirme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Kauçuk esaslı üretim sürecinde kullanılan makine ekipmanlar nelerdir?
 • Kauçuk malzeme ile metal kaplarken göz önünde bulundurulması gereken unsurlar nelerdir?
 • Kauçuk esaslı üretim süreci nasıl ilerler?
 • İş sağlığı ve güvenliği açısından üretim sırasında alınması gereken önlemler nelerdir?

Kauçuk Esaslı Üretim Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Kauçuk esaslı üretim süresinde çalışan bir ara eleman olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Kauçuk Esaslı Üretim Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için kauçuk esaslı üretim sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Kauçuk Esaslı Üretim Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Kauçuk esaslı üretim sertifikası, bireyin üretim sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Kauçuk esaslı üretim sertifikası olanlar plastik teknolojisi kullanılan ve metal kaplamacılığı yapılan işletmelerde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Kauçuk Esaslı Üretim Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı kauçuk esaslı üretim sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.